Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2020 - Pazar

Sarı Yelekliler, Paris sokaklarında gösterilerine devam ediyor

DÜNYA 4 Mayıs 2019 23:40
Videoyu Aç Sarı Yelekliler, Paris sokaklarında gösterilerine devam ediyor

Fransa’da 1 Mayıs İç Bayramı sebebi ile gerçekleşen sendika yürütüşüne katılan 150 bin ila 300 bin insanın bir araya gelmesinden sonra, Sarı Yelekliler protesto gösterileri için bugün yeniden sokağa indi.

Kıyam Terzi
Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana her hafta düzenli olarak gösteri düzenleyen protestocular hükümetin sosyal ve ekonomik politikasına karşı mücadele veriyor. Yetkililer geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen gösterilere yaklaşık 23 bin kişinin katıldığını belirtirken, protestocular bu sayının 60 binin üzerinde olduğunu iddia etti.

1 Mayıs’ta protestocular ile polis arasında yaşanan çatışmalardan üç gün sonra düzenlenen gösterilere Paris yönetimi tarafından izin verilmesi ise hükümetin gösterilere karşı atmış olduğu olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

Öte yandan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 1 Mayıs gösterilerinde Paris’teki eylemciler için “hastaneye saldırdılar” ifadesinden geri adım attı. Çarşamba günü 1 Mayıs eylemleri esnasında Pitie-Salpetriere Hastanesi'ne bir grubun girmesinin ardından Bakan Castaner, eylemcilerin 'hastaneye saldırdığını' söylemişti. Bugün geri adım atan Fransa İçişleri Bakanı, “saldırı kelimesini kullanmakta hata yaptım” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM