Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2020 - Pazartesi

Sarı Yelekliler gösterilerin 18. haftasında polisle çatıştı

DÜNYA 16 Mart 2019 15:36
Videoyu Aç Sarı Yelekliler gösterilerin 18. haftasında polisle çatıştı

Fransa'da hayat pahalılığı ve yükselen yakıt fiyatlarından dolayı 18 haftadır protestolarına devam eden Sarı Yelekliler başkent Paris'te güvenlik güçleri ile çatıştı.

Başkentin Champs Ellysees Caddesi'nde yürüyüşe geçen göstericilere güvenlik güçleri göz yaşartıcı bombalarla müdahale etti. Valiliğin göstericilerin sayısını 8 bin olarak açıkladığı protestolarda yaşanan arbedede ilk açıklamalara göre 20 kişi gözaltına alındı.

Olaylarda cadde üzerinde bulunan birçok gazete bayii ateşe verilirken, mağazaların da yağmalandığı gözlendi.

Fransız İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise protestocular hakkında sert açıklamalarda bulundu. Yaklaşık bin 500 göstericinin "aşırı şiddet" kullandığını belirten bakan Twitter üzerinden yayınladığı bir mesajda, "Hiç şüphe kalmadı: Şiddet çağrısında bulunuyorlar ve Paris'te kaos oluşturmaya çalışıyorlar." dedi. Castaner, 'kabul edilemez saldırılar' olarak değerlendirdiği gösteriler için polisi sert tepki vermeye davet etti.

Akaryakıt zamlarıyla fitili ateşlenen gösteriler hükümetin bazı geri adımlar atması ve farklı platformlarda diyalog kanalları oluşturmasıyla şiddetini azaltmıştı ama göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını istemeye devam ediyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM