Video Foto Galeri Yazarlar
20.5.2019 - Pazartesi

Savaş ve yoksulluk 3,7 milyon Afgan çocuğu okuldan etti

Okunma: 1659
AFGANİSTAN 5 Haziran 2018 14:30
Videoyu Aç Savaş ve yoksulluk 3,7 milyon Afgan çocuğu okuldan etti

Afganistan'ı işgali altında tutan ABD, ülkedeki savaş ve yoksulluk sebebiyle 3.7 milyon çocuğun eğitimin alamamasına sebeb oluyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan bir rapor, Afganistan'da okul çağındaki çocukların neredeyse yarısının savaş, gittikçe kötüleşen güvenlik durumu ve yoksulluk gibi gerekçelerle okula gidemediğini ortaya koydu.

ABD'nin işgali altında her geçen yıl dahada fakirleşen Afganistan topraklarında ABD ve Nato yenildiği halde çıkmamak adına direnmeye devam ediyor.

UNICEF'in son yayımlanan raporuna göre, 2001'de ABD'nin askeri müdahalesiyle Taliban hükümetinin devrilmesinden bu yana ilk kez, okula gidemeyen çocukların sayısında en büyük düşüşün yaşanması dikkati çekiyor.

3,7 MİLYON ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Afganistan'da 7-17 yaş grubunda 3,7 milyon çocuk, savaş ve yoksulluk nedeniyle okula gidemiyor. Bunların yüzde 60'ını yani 2,7 milyonunu kızlar oluşturuyor. Bu da her üç kız öğrenciden ikisinin eğitim göremediği anlamına geliyor.

SAVAŞTAN EN FAZLA ETKİLENEN 6 EYALET

Ayrıca rapor, savaştan en fazla etkilenen Kandahar, Helmend, Vardak, Paktika, Zabul ve Uruzgan bölgelerinde ise ise kız çocuklarının yüzde 85'inin okula gidemediği gerçeğini ortaya çıkardı.

Kız öğrenciler arasında okula katılım oranının düşük olmasının temel nedenlerinden biri olarak çocuk yaşta evlendirilmeleri gösteriliyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder