Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2018 - Pazar

Şeyh Ömer Abdurrahman vefat etti

Okunma: 4982
MISIR 19 Şubat 2017 19:02
Videoyu Aç Şeyh Ömer Abdurrahman vefat etti

ABD'de tutuklu bulunan Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman 79 yaşında hayatını kaybetti

ABD'de tutuklu bulunan Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman'ın 79 yaşında vefat ettiği bildirildi.

ŞEYH ÖMER ABDURRAHMAN KİMDİR? 

1938 Mısır doğumlu olan Abdurrahman küçükken geçirdiği bir hastalık yüzünden gözleri ama oldu. Abdurrahman el Ezher de öğrenim gördü ve bu üniversiteden profesörlük ünvanı aldı. Abdurrahman 1969’da Cemal Abdülnasır için kullandığı Firavun benzetmesi yüzünden tutuklandı. Ancak 71’de dönemin Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın emri üzerine serbest bırakıldı.

1971-78 yılları arasında Suudi Arabistan’ın çeşitli üniversitelerinde ders veren Ömer Abdurrahman, Kahire’ye döndükten sonra camilerde vaaz vermeye başladı. Ekim 1981’de Enver Sedat suikasti sanıklarının kendisinden fetva aldıklarını iddia etmeleriyle tutuklanan ancak daha sonra Fayyum şehrinde zorunlu ikamete tabi tutulan Abdurrahman, 1990 yılında Suudi Arabistan’a gitmek üzere Mısır’dan ayrıldı. Fakat bu ülkenin kendisini kabul etmemesi üzerine Sudan’a, ardından da turist vizesiyle ABD’ye geçti.

ABD’de bulunduğu sürede 5 turist merkezine yapılan saldırıdan sorumlu tutuldu ve tutuklanarak cezaevine konuldu. 1995’de müebbet hapis cezası verilen Ömer Abdurrahman vefat ettiği güne kadar cezaevinde tutuldu. Zaman zaman ABD’nin işkencelerine maruz kaldığı için gündeme gelen Ömer Abdurrahman bununla ilgili bir mektup yazıp ümmete durumundan haber vermişti.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder