Video Foto Galeri Yazarlar
25.8.2019 - Pazar

Şii Koridoru İçin Yeni Ateş Hattı

Okunma: 3768
SURİYE 1 Haziran 2017 11:32
Videoyu Aç Şii Koridoru İçin Yeni Ateş Hattı

Bölgedeki güçler arasında Irak-Suriye sınırına hakim olma yarışı başladı. Irak’ın kuzeybatısında terör örgütü Haşdi Şabi, Suriye’nin güneyinde ise Esad rejimi sınıra doğru ilerleyişini sürdürüyor.

KahveKitap

Haşdi Şabi, önceki gün ülkenin kuzeybatısında IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonlarda Suriye sınırına ulaştığını duyurdu.

Haşdi Şabi Sözcüsü Kerim Nuri’nin buradaki açıklamaları ise ilginçti. Suriye’de IŞİD varlığı devam ettiği sürece Irak’ın da güvenli olmayacağını belirten Nuri, Şam yönetimiyle koordinasyon halinde Suriye topraklarında savaşmaya hazır olduklarını bildirdi.

SINIRDA PKK-HAŞDİ ŞABİ BULUŞMASI

Irak’ta terör örgütü şii Haşdi Şabi güçlerinin, Suriye sınırına ulaşmalarının ardından terör örgütü PKK’nın Yezidi kolu YBŞ yetkilileri ile bir araya geldikleri belirtildi. Yezidilerin yoğun olarak yaşadığı Sincar kentinin alınmasına yönelik operasyonda yer alan ve buradaki Yezidilerden YBŞ adlı bir birlik kuran PKK, Türkiye’nin güvenliği açısından tehdit oluşturuyor.

Sincar’ın güneyindeki Yezidi köylerini IŞİD’den alan terör örgütü şii Haşdi Şabi’ye Şeyh Hider bölgesinde YBŞ’nin de destek verdiği belirtildi. Ancak Haşdi Şabi’nin, aralarında kadın teröristler ve Yezidi olmayan PKK’lı teröristlerin de bulunması nedeniyle YBŞ’nin Siba bölgesine girmesine izin vermediği kaydedildi. Buna rağmen küçük bir YBŞ’li heyetle şii Haşdi Şabi arasında buluşma gerçekleşti.

ADIM ADIM TAHRAN-ŞAM KORİDORUNA

Suriye ve Irak yönetimlerinin, iki ülke sınırını IŞİD’den almak için Amerikan destekli güçlerle girdiği mücadelede kilit ülkenin İran olduğu belirtiliyor.

Zira İran’ın yakın müttefiki olan bu iki ülke sınır bölgesine hakim olduğu takdirde, Tahran’dan başlayıp Bağdat, Şam ve oradan Lübnan’a uzanan kesintisiz bir hat oluşmuş olacak.

İran’ın bu kesintisiz hatta sahip olup olmayacağı ise Suriye’nin güneyindeki sınır bölgesini kimin alacağına bağlı. Şu anda bu bölgede ABD destekli muhaliflerle Esad rejimi arasında rekabet yaşanıyor.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder