Video Foto Galeri Yazarlar
24.8.2019 - Cumartesi

Siz hiç Çin soykırımı gördünüz mü? Urumçi Katlimı Unutulmadı

Okunma: 7447
ÖZEL HABER 6 Temmuz 2019 00:10
Videoyu Aç Siz hiç Çin soykırımı gördünüz mü? Urumçi Katlimı Unutulmadı

İslam aleminin kanayan yarası Doğu Türkistan'da tarihler 2009'un temmuz ayını gösterirken bir katliam yaşandı. Resmi rakamlara göre katliamın sayısı 200'idi. Resmi olmayan verilere göre gösterilerde tutuklanan ve bir daha geri gelemeyen kişilerin sayısı ise 10 binleri buluyordu.

KahveKitap
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ 


5 Temmuz 2009'da, Urumçi'de Çin yönetiminin Doğu Türkistandaki baskılarını ve Guangdong eyaletinin Shaoguan şehrindeki Türk işçilerine yönelik saldırıları protesto eden Uygur Türklerine açılan ateş sonucu çıkan olaylarda resmi rakamlarla 156 kişi öldü ancak gerçek rakam binlerle ifade ediliyor. Olaylardan sonra ortadan kaybolan 10.000 Uygur Türkü'nden ise hala haber alınamıyor.Kendilerine yönelik baskılara tepki gösteren ve şiddet olaylarını protesto eden Uygur Türklerinin üzerine polis ateş açtı. Urumçi sokakları kan gölüne döndü. Yürüyüşe engel olmak isteyen Çin polisinin göstericilere karşı şiddet kullanması üzerine kargaşa yaşandı. Çin polisi kendilerine direnen silahsız göstericiler üzerine ateş açınca ortalık bir anda kan gölüne döndü. Olaylar büyüyüp kısa sürede tüm şehre yayıldı. Göstericileri dağıtmak için Çin polisinin kullandığı su panzerleri ve tanklarının altında protestocuların ezildiği açıklanırken sokaklardaki yangında da ölenlerin olduğu kaydedildi.
Urumçide çıkan olayların ardından, protesto gösterileri bölgenin kuzey batısındaki Kaşgar kentine sıçradı.Sokaklarda Çin polisi şiddet kullanırken, eylemciler de caddelerdeki araçları devirip yakarak tepki gösterdi 26 Haziranda Guangdong eyaletinin Shaoguan şehrinde bir oyuncak fabrikasında Han Çinlileri ile Doğu Türkistanlılar arasında olaylar yaşanmış, mecburi işçi olarak çalıştırılan Türk kızlara Çinlilerin sarkıntılık etmesi üzerine Uygur gençler olaya müdahale etmiş, bunun üzerine oyuncak fabrikasını basan binlerce Çinli, Doğu Türkistanlılara saldırmış olaylarda on iki Uygur Türkü ölürken çok sayıda kişi de yaralanmıştı.Urumçi olaylarında önce provokatörler camilere gönderildi sonra çıkan arbedelerden sonra Çin polisi cami çıkışında Müslümanlara baskı ile kargaşa ortamı oluşturarak karışıklıkta silah kullanarak katliamına devam etti.


 
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder