Video Foto Galeri Yazarlar
14.10.2019 - Pazartesi

SMDK'dan BM ile Esed rejimi arasında ilişki kuranlara soruşturma talebi

Okunma: 2635
SURİYE 31 Ağustos 2016 13:43
Videoyu Aç SMDK'dan BM ile Esed rejimi arasında ilişki kuranlara soruşturma talebi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Birleşmiş Milletler (BM)’den, Esed rejimi ile ilişki kuran ve rejime mali yardım sağlayan BM yetkilileri hakkında soruşturma açmasını istedi.

KahveKitap

İngiltere’de yayın yapan The Guardian gazetesinde, 29 Ağustos günü çıkan bir haberde, BM yetkilileri ve heyetlerinin, Esed rejimine bağlı uluslararası hukuki takip altındaki yetkililerle ilişkiler kurduğu ifade edilerek, BM yetkililerinin Esed rejimine milyonlarca dolarlık mali yardım sağladığı ortaya çıkarılmıştı.

SMDK tarafından, konuya ilişkin yayınlanan yazılı açıklamada, “Gazetelerde çıkan haberler, Şam’da bulunan kimi BM yetkililerinin Esed rejimi ile kurduğu ilişkilere nispeten sadece buz dağının görünen kısmını temsil etmektedir” denildi.

Açıklamada, Şam’da bulunan BM Merkezi Bürosu’nun, BM’nin, Esed rejiminden ayrılmış kişiler ve muhalefetle olan ilişkiler dahil, lojistik ve insan ilişkileri işlerini yürütmemesi gerektiğine ve bu durumun BM yetkililerinin açıklama ve faaliyetlerini Esed rejiminin etkisi altında bıraktığına dikkat çekildi.

SMDK’nın, daha önce de BM yetkilileri tarafından Esed rejimi ve ona tabi militanlara ait askeri karargahlara mali yardım sağlanması etrafında soruşturma açılmasını talep ettiği hatırlatılan açıklamada, bu yardımların İdlib’de muhalifler tarafından ele geçirilen Mastume askeri üssünde belgelendiği ifade edildi.

Açıklamada, ayrıca, şu ifadeler yer aldı;

“Soruşturma açılması yönündeki talepler henüz BM tarafından bir karşılık bulamamıştır. Durumun vahamiyeti üye ülkelerin, BM’nin  Suriye’deki rolü etrafında soru işaretlerine neden olan bu tehlikeli duruma müdahil olmasını gerektirmektedir. SMDK olarak, hakikatler tamamen ortaya çıkana dek bu durumun takipçisi olacağımızı bildirmekteyiz. Suriye halkına karşı Esed rejimine ayrıcalık sağlayan bu tür icraatların ortaya çıkarılması için çalışmalar yapacağımızı ifade etmek isteriz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder