Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

SMDK ve Silahlı Muhalif Gruplardan Ortak Bildiri

Okunma: 2904
SURİYE 19 Eylül 2016 21:10
Videoyu Aç SMDK ve Silahlı Muhalif Gruplardan Ortak Bildiri

Suriye siyasi ve askeri muhalefeti, Esed rejiminin, Humus’un el-Vaır semtine yönelik uyguladığı zoraki tahcir uygulamalarını reddederek, Birleşmiş Milletler (BM)’yi, Dareyya’da yaşananlara benzer bir şekilde el-Vaır semtinde de garantörlük rolü üstlenmemesi konusunda uyardı.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ
 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ve silahlı muhalif gruplar tarafından ortaklaşa yayınlanan bildiride, Suriye’de kuşatma altında bulunan bütün bölgelerin, Suriye halkı için kırmızı çizgi olduğu belirtildi. Ateşkes ya da siyasi süreç kullanılarak bu bölgelerin çözümden ayrı tutulmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Bildiride, şu ifadelere yer verildi,

“El-Vaır semti ya da kuşatma altındaki herhangi bir bölgede yaşayan herhangi bir kişiye baskı kurularak tehcir edilmesi durumunda, Esed rejiminin ateşkesi bozduğu değerlendirilerek, muhalefetin rejime karşı var olan savunma hakları kullanılacaktır.”

Böyle bir durumda, askeri ve siyasi muhalefetin, siyasi çözüm sürecine dair tavırlarını gözden geçireceklerinin vurgulandığı bildiri şu ifadelerle bitirildi;

“Suriye halkına destek veren ülkelerden, bütün uluslararası tarafların kabul ettiği kanunlar çerçevesinde, Suriye’deki kuşatma bölgelerini korunmuş bölgeler haline getirerek, bu bölgelere yönelik herhangi bir kuşatma ve askeri operasyonu yasaklamalarını talep ediyoruz. BM’yi, uluslararası kanunlara aykırı olan ittifaklara garantörlük yapmaması konusunda uyarıyoruz.”
SMDK

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |