Video Foto Galeri Yazarlar
15.9.2019 - Pazar

Somali'de Eş Şebab otele saldırdı: Aralarında yabancıların da bulunduğu 26 kişi öldü

Okunma: 328
AFRİKA 14 Temmuz 2019 11:17
Videoyu Aç Somali'de Eş Şebab otele saldırdı: Aralarında yabancıların da bulunduğu 26 kişi öldü

Jubaland Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Ahmed Mohamed Madobe, dün yaptığı açıklamada başkent Kismayo şehrinde bir otelin hedef alındığı saldırıda ölü sayısının 26 kişiye yükseldiğini bildirdi.

KahveKitap
Ölülenler arasında Kenya, ABD, Tanzanya ve İngiltere vatandaşlarının da bulunduğu bildirildi.

Madobe, El Kaide’ye bağlı eş- Şebab hareketi tarafından gerçekleştirilen saldırıda ayrıca ülkede gerçekleştirilmesi beklenen seçimlerdeki bir adayın da öldüğünü söyledi.

 26 kişinin öldüğü saldırıda 56 kişinin de yaralandığını bildiren Madobe, ölenler arasında 3 Kenya, 3 Tanzanya, 2 ABD, 1 Kanadalı ve 1 İngiliz uyruklu kişinin de bulunduğuna işaret etti. Yaralananlar arasında 2 Çin vatandaşının bulunduğu ifade edildi.

Gece geç saatlerde gerçekleştirilen saldırıda Kismayo’nun merkezinde yer alan kalabalık el- Medine otelinin girişinde bomba yüklü bir aracın patlatıldığı bildirildi.

Ardından silahlı kişiler tarafından otele baskın gerçekleştirildiği ifade edildi. Saldırıyı üstlenen eş- Şebab hareketi, daha sonra genellikle Mogadişu saldırılarında uyguladığı planı izledi.

Madobe, “Saldırının, silahlı 4 kişi tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyoruz. Hayatını kaybedenlerinin sayısı yükselebilir” dedi.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder