Video Foto Galeri Yazarlar
19.3.2019 - Salı

Son Muhalif Grup'ta Doğu Guta'dan gidiyor

Okunma: 3362
SURİYE 3 Nisan 2018 16:13
Videoyu Aç Son Muhalif Grup'ta Doğu Guta'dan gidiyor

Ceyşu’l-İslam yani Suriye rejiminin Doğu Guta’daki muhalifleri ile Rusya arasında varılan anlaşma sonuçlandı.

Bu da haberleri teyit veya reddetmek üzere herhangi bir yorumda bulunmayan Ceyşu’l-İslam’ın sessizliği sürerken, bölgede kalan son muhalifler ile ailelerinin Suriye’nin kuzeyine doğru yola çıkmak zorunda olmaları ve Rus birliklerinin konuşlandırılacağı kasabada yerleşmeyi isteyen muhalifler kalmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Zorlu müzakerelerin ardından, Ceyşu’l-İslam ile Rusya, Duma’dan gelmek isteyen savaşçıları ve sivilleri tahliye etmek için nihai bir anlaşmaya vardılar. Anlaşmanın ardından muhalif grupların kontrol ettiği bir başka cephe daha Suriye rejim güçlerinin eline geçti. Böylece tüm bölge yeniden Suriye rejiminin kontrolü altına girdi.

Rejim güçlerinin Doğu Guta’ya yönelik saldırılar başlatmasının ardından muhalif gruplardan Feyleku’r-Rahman’ın 200 silahlı unsuru, aileleri ile birlikte Duma’ya kaçtı. Duma, Doğu Guta’da kontrolün ele geçirildiği son bölge oldu.

Suriye rejim güçlerinin, Duma’da yeniden kontrolü sağlamak üzere başlattığı saldırıların ardından Rusya ile anlaşmaya varıldı. Tüm şehirleri ve kasabalarında kontrolün sağlandığı vurgulanan Doğu Guta, 2012 yılından, ikinci tahliyeye kadar muhaliflerin Şam yakınlarındaki son kalesi oldu.

‘Muhalifler Suriye’nin kuzeyine gidecek’

Anlaşma haberleri ile ilgili olarak Ceyşu’l-İslam tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, muhaliflerden bir kaynak, müzakerelerin ‘geçtiğimiz Cuma akşamı’ anlaşmaya ulaşıldığını kaydetti. Ceyşu’l-İslam unsurlarının ‘Fırat Kalkanı’ bölgesindeki Cerablus’a taşınmasına dair bilgileri doğrulayan kaynak, muhaliflerin Suriye’nin kuzeyine gideceklerini vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynak, bu anlaşmanın Suriye rejimi ile Ahraru’ş Şam kontrolü altındaki Haresta ya da Feylaku’r-Rahman’ın kontrolü altındaki Cobar, Zemlika, Ayn Terma ve diğer bölgelerde sürdürülen anlaşmalara benzemediğini, daha çok Kabun, Berza ve diğerler bölgelerdeki anlaşmalar gibi, aileleriyle birlikte kuzeyde rejim bölgelerine kalmak istemeyenlerin bu bölgelerden çıkarıldığı anlaşmalara benzediğini söyledi. Geriye kalan savaşçılar ise şehir içinde rejim ile bir anlaşmaya vararak, Suriye rejimi resmi bakanlıklar çatısı altında şehirdeki iç güvenlik güçlerine dönüşecekler. İlk aşamada, ağır ve orta seviyedeki silahların rejime teslim edilmesiyle başlayacağını aktaran kaynak, aynı şekilde bu aşamada silahlı muhalif unsurların bölgeden ayrılacağını, geriye kalan hafif silahlı muhaliflerin ise daha sonra kentte konuşlanacak olan Rus askeri polisinin yanında kalacaklarını belirtti.

Anlaşmaların, daha önce uzlaşmaya varılamayan muhalifleri, hâlâ muhaliflerin kontrolü altında olan Kalemun’daki bir bölgeye taşıma önerileriyle daha da karmaşık hale gelirken rejim tarafından reddedilen bu öneriye karşılık muhalif savaşçıların Suriye’nin güneyindeki Dera’ya götürülmesi teklifinde bulunuldu. Ancak bu öneri de reddedildi.

SOHR anlaşmaya varıldığını açıkladı

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamada, Rusya ile Ceyşu’l-İslam arasında devam eden görüşmeler sonucunda dün ‘nihai anlaşmaya’ varıldığı belirtildi. Anlaşmanın ilk aşamasında, Rus askerleri bölgede konuşlandırılmadan önce Ceyşu’l-İslam unsurlarının aileleri ile birlikte Duma’dan çıkması ve Suriye’nin kuzeyine gitmesi gerekiyor.

Suriye hükümetine yakınlığı ile bilinen ‘el-Vatan’ gazetesi, diplomatik kaynaklardan aktardığı haberde, Ceyşu’l-İslam ile anlaşmaya varıldığını ve unsurlarının kenti terk etmeden önce ağır silahlarını bırakması ihtimali olduğunu kaydetti. Haberde, bir süredir devam eden müzakerelerin Ceyşu’l-İslam unsurlarının Halep kırsalında, Türkiye yanlısı grupların kontrolü altındaki Cerablus bölgesine gitmek üzere Doğu Guta’dan ayrılmaları üzerine yapılan bir anlaşmayla sonuçlandığı belirtildi.

Duma, boşaltılarak, Suriye coğrafyasının özellikleri, bölgesel etki alanlarını temsil edecek şekilde şekillendiriliyor. Suriye ordusundan ayrılan Yarbay ve askeri strateji uzmanı Ahmed Rahal, coğrafi değişimin ne rejimi güçlendirdiğini ne de muhalefeti zayıflattığını, sadece bölgesel ve uluslararası etki alanlarının savaşı olduğunu vurguladı. Rahal, ister rejim ister muhalefet olsun, bu durumun iç aktörlerin, ‘uygulama araçları’ gibi göründüğünü belirtti.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Rahal, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) son olarak Türkiye’nin nüfuz alanlarını korumak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na katıldığını, aynı amaçla Menbiç ve başka yerlerdeki operasyonlara da katılabileceğini söyledi. Aynı zamanda Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) uluslararası koalisyondaki yerini kanıtlamış olmasına rağmen rejimin, Rusya ve İran nüfuzunu pekiştirmenin yollarını aradığını, rejimin Guta’nın kontrolünü sağlayarak, Bağdat kuşağına benzer bir kemer oluşturmak üzere Şii hilalini tamamlamayı amaçlayan İran’ın çıkarlarına hizmet ettiğinin altını çizdi.

‘Suriye halkı kimseyi istemiyor’

Her ülkenin, nihai çözüm tablosu için etki alanlarını sağlamlaştırmayı, kendi şartlarına ve nüfuz alanlarına göre koşullar dayatmayı amaçladığını söyleyen Rahal, Suriye’nin bugün, bölge ve büyük ülkeler tarafından paylaşıldığını, Suriye halkının ise kimseyi istemediğini vurguladı.

Humus’un kuzey kırsalını ve Hama’nın kırsal bölgesi etrafındaki kısmi sakinliğin, rejimin buralarda çözüme varma çabalarına ilişkin işaretler olduğunu söyleyen Rahal, aynı zamanda, rejimin çöldeki IŞİD üyelerine karşı askeri operasyonları ön plana çıkaracağını belirtti.

Rahal, Ceyşu’l-İslam liderleri, kendilerini başka bir bölgeye tahliye etme seçeneğinin bulunduğu herhangi bir çözümü defalarca reddetmesine rağmen rejim güçlerinin, Ceyşu’l-İslam ile mutabakata varılmadan önce başlattığı askeri operasyonun, müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanmasını büyük ölçüde etkilediğini belirtti.

Öte yandan Feyleku’r Rahman ve sivillerin Doğu Guta’nın güneyinden çıkarılması süreci, geçtiğimiz cumartesi günü sona erdi. 8 günde 40 binden fazla insan bölgeden tahliye edildi. Yine aynı şekilde geçtiğimiz hafta Haresta kasabasından 4 bin 600’den fazla insan tahliye edildi.

150 bin kişi bölgeyi terk etti

Resmi Suriye Haber Ajansı’na (SANA) göre, Doğu Guta’nın çıkış noktalarına rejim güçleri tarafından kurulan ‘güvenlik’ koridorlardan şimdiye kadar 150 binden fazla insan geçerek, bölgeyi terk etti.

Kaynak : Şarkul Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder