Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Son yılların ses getirecek araştırması! Avrupa’da dini baskı 2 katına çıktı

Okunma: 454
DÜNYA 17 Temmuz 2019 11:42
Videoyu Aç Son yılların ses getirecek araştırması! Avrupa’da dini baskı 2 katına çıktı

Pew Research Center tarafından 198 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, dini kısıtlamalar konusunda 2007-2017 arasında en fazla artış yaşanan bölgelerden birinin Avrupa olduğu vurgulandı.

KahveKitap

Pew Research Centertarafından 198 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, 2017 yılında Hristiyanlar 143 ülkede, Müslümanlar ise 140 ülkede baskılara maruz kaldı. Bu noktada en fazla artışsa Avrupa ve Sahraaltı bölgesinde yaşandı.

Genel olarak devlet kaynaklı baskıların en yüksek Çin,Suudi ArabistanMısırKatarİranRusya ve Türkiye gibi ülkelerde olduğu belirtildi.

Araştırma kurumunun 10 yıldır sürdürdüğü çalışma kapsamında dini özgürlükler iki ana başlık altında 8 farklı kategoride incelendi.

Çalışma, dini kısıtlamalar konusunda 2007-2017 arasında en fazla artış yaşanan bölgelerden birinin Avrupa olduğunu vurguladı. Buna göre kıta genelinde dini gruplara yönelik devlet kısıtlamaları iki katına çıktı.

Avrupa'da durum

Fransa, Bosna Hersek ve Almanya’da durum

Değişimdeki sebeplere verilen örnekler arasında Fransa'da 2011 yılında yürürlüğe giren çarşaf yasağı ve Bosna Hersek'te yargı mensuplarına getirilen dini kıyafet giyme yasağı var. Rapor ayrıca Almanya'da erkek çocuklarının sünnet edilmesini cezalandıran mahkeme kararına da değindi.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder