Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Sosyal medyaya kesintinin nedeni dezenformasyonlara karşı önlem

Okunma: 1749
GÜNDEM 26 Ağustos 2016 11:51
Videoyu Aç Sosyal medyaya kesintinin nedeni dezenformasyonlara karşı önlem

Dünya Bülteni'nin aktardığı habere göre dünyanın en büyük sosyal ağ platformları Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram'da dün akşam yaşanan kesintinin nedeninin devlet kaynaklı olduğu belirtiliyor.

KahveKitap
 
İddiaya göre BTK, Cerablus harekatıyla ilgili dezenformasyonun önüne geçmek için kontrollü bir çökertme uyguladı. Uygulanan yöntemle dezenformasyonu yapan sosyal medya kullanıcıları tespit edildi. Sabah saatlerinde siteler yeniden normale döndü.
 
 
 
Gece boyunca Türkiye'de sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram'a erişim kısıtlı hale getirildi. Kısıtlama, Suriye topraklarındaki IŞİD ve PYD'ye yönelik önceki gün başlatılan ve devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında sosyal medyada yayılan yalan haberler ve diğer dezenformasyonlara karşı tedbir amaçlı olarak yapıldı.
 
 
 
Yetkililerin kısıtlama esnasında Türkiye'yi ve TSK'yı hedef alan yalan haberlerin kaynaklarını tespit ettiği belirtiliyor. Saat 23.00'den itibaren dört siteye de kısıtlı olarak sağlanan erişim sabah saatlerinden yeniden normale döndü.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder