Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2018 - Cumartesi

Soykırımı kabul edin tazminat ödeyin

Okunma: 2755
İSLAM DÜNYASI 6 Aralık 2017 08:29
Videoyu Aç Soykırımı kabul edin tazminat ödeyin

132 yıl sömürdükleri ve 5 milyondan fazla insanı katlettikleri Cezayir’e ziyareti öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a tepki geldi.

Cezayirli Bakan Zeytuni, “Cezayir ile Fransa arasında kan vadilerinden ve kafataslarından bir dağ var. Hiçbir Cezayirli nesil bu sayfayı kapatamaz. Fransa açıkça özür dileyip, tazminat ödemeli” dedi.

Tarihinde sayısız katliam ve soykırım bulunan Fransa’ya Cezayir’in tepkisi dinmiyor... Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkesine yapacağı ziyaret öncesi konuşan Cezayir Mücahitler Bakanı Et-Tayyib Zeytuni, “Ülkesindeki sömürge suçları nedeniyle Fransa’nın özür dilemesi konusunda ısrarcı olduklarını” vurguladı. Açıklamalardan sıkıldıklarını, bunun yerine somut adımlar beklediklerini belirten Zeytuni, “Fransa’nın 132 yıl boyunca Cezayir’de işlediği sömürge ve soykırım suçları var. Fransa’nın bu suçları itiraf ederek özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerekir. Bunlar meşru taleplerdir. Eski Cumhurbaşkanı Huari Bumedyen’in de dediği gibi Cezayir ile Fransa arasında kan vadilerinden ve kafataslarından bir dağ var. Hiçbir Cezayirli nesil bu sayfayı kapatamaz. Kapatılması ancak güçlü bir zeminde ve mağdurların hakkı verildiğinde mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

Zeytuni, Cezayir-Fransa ilişkilerinde eksik olan şeyin “güven” olduğuna ve bunun temellerinin ancak ortak geçmişi incelemekle atılabileceğine dikkati çekerek, “Fransa’nın elinde tuttuğu Cezayir işgal dönemine ait arşivlerin geri alınması, işgal dönemindeki kayıplar dosyası, Cezayir’in güneyindeki nükleer patlamalar ve bunların tazmin edilmesi ve Paris’te tutulan Cezayir direnişçilerine ait kafataslarının iadesi olmak üzere iki ülke arasında henüz çözüme kavuşturulamayan 4 konu var. Bunların hiçbirinde pazarlık kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bahsi geçen konularda daha önce çalışılmaya başlandığını hatırlatan Zeytuni, müzakerelere Fransa’daki seçimler nedeniyle ara verildiğini ancak yeniden aktifleştirilmesi için çalıştıklarını bildirdi. 

Macron, görevi devraldıktan sonra ilk kez ikili ilişkiler için bugün Cezayir’i ziyaret edecek.

yeniakit


Haber var islah eder, haber var ifsad eder