Video Foto Galeri Yazarlar
26.8.2019 - Pazartesi

Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi muhaliflerle müzakereleri durdurdu

Okunma: 312
AFRİKA 4 Haziran 2019 18:53
Videoyu Aç Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi muhaliflerle müzakereleri durdurdu

Hartum’da gerçekleşen şiddet olaylarının ardından uluslararası ve bölgesel denetim aracılığıyla 9 ay içinde seçimlere gidilmesi kararı alındı.

KahveKitap
Sudan Askeri Geniş Konseyi tarafından Salı günü yapılan açıklamada, ülkedeki sokak hareketlerini yönlendiren Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile müzakerelerin durdurulduğu ve ÖDBG ile geçmişte yapılan tüm anlaşmaların iptal edildiği belirtildi. Ayrıca, Hartum’da gerçekleşen şiddet olaylarının ardından uluslararası ve bölgesel denetim aracılığıyla 9 ay içinde seçimlere gidilmesi kararı alındığı ifade edildi.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkanı Abdulfettah el-Burhan yaptığı açıklamada, “Askeri meclis ile müzakereleri sürdüren siyasi güçler, halk otoritesinden ve kamu memnuniyetinden yoksun tek bir görüşü dayatarak askeri güçlerin dışlanması ve müzakerelerin uzamasında sorumluluk sahibidir” dedi.

El-Burhan, dün sabah Nil sokağında yaşanan olaylardan ve olayların ülkedeki etkisinden üzüntü duyduğunu açıklayarak, “Burada hayatını kaybeden insanlardan daha değerli bir şey yoktur. Yine vatandan da öyle. Herkesin fedakârlıkta bulunması gerekir” dedi.

Burhan, “Devrim, başlangıcından beri şehitlerin kanlarından beslendi. Silahlı güçler, bu devrime ancak Sudan halkını korumak için katıldı onlara tahakküm kurmak için değil. Zira bu onların hakkı değil. Sudan'ı yönetmenin tek yolu Sudan halkı tarafından kontrol edilen oy sandığıdır” dedi.

AGK Başkanı, Askeri Konsey’in geçiş döneminde hükümetin kurulmasını kolaylaştıracak düzenlemeler yapacağını söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder