Video Foto Galeri Yazarlar
19.5.2019 - Pazar

Sudan’daki gösteriler yerini sakinliğe bıraktı

Okunma: 516
AFRİKA 21 Aralık 2018 16:45
Videoyu Aç Sudan’daki gösteriler yerini sakinliğe bıraktı

Sudan’da, ekmek fiyatlarındaki artışa ve hayat pahalılığına karşı iki gündür devam eden protestoların ardından bu sabah itibariyle polis ve askerin kamu kuruluşları, benzin istasyonları ve bankaların yakınına konuşlanmasıyla şehirlerde sükûnet hakim oldu.

Bazı ana caddelerde polis araçlarının konuşlanmasıyla başkent sokaklarında trafik normal akışına döndü. Şehrin kuzeyinde ise benzin istasyonlarını ve bankaları Kalaşnikof taşıyan askerler korudu.

Gadarif, Atbara, Damir ve Dongola şehirlerinden görgü tanıkları, durumun sakin olduğunu ve hükümet merkezlerinin askerler tarafından korunduğunu aktardı.

Çarşamba ve perşembe günü düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı protestolarda 8 gösterici öldü.

İktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin Atbara'daki merkezine saldıran bazı protestocular, parti merkezini yağmalayarak binayı ve çevresindeki araçları ateşe verdi.

Polis, diğer şehirlerde olduğu gibi Hartum’daki Devlet Başkanlığı merkezinin yakınında toplanan protestocuları dağıtmak için yine göz yaşartıcı gaz kullandı. 


Ülkede yılda 2,5 milyon ton buğday tüketiliyor.

Sudan’da, vatandaşlar üç haftadır ekmek alabilmek için fırınların önünde saatlerce beklemek zorunda kaldı. Ayrıca yerel makamlar, ekmeğin fiyatını 1 sudan sterlininden 5 sterline çıkardı.

Sudan Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde yaşanan sıkıntı nedeniyle Sudan sterlini, dolar karşısında hızla eridi ve 2018 boyunca dolar karşısında dört kere devalüe edildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder