Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Sudan ordusu “siyasi dengenin korunması” çağrısı yaptı

Okunma: 493
AFRİKA 6 Şubat 2019 08:20
Videoyu Aç Sudan ordusu “siyasi dengenin korunması” çağrısı yaptı

Sudan güvenlik güçleri, başkent Hartum, Nil’in batı kıyısı çevresi ve Omdurman’da artan protestoları dağıtmaya yönelik uygulamalarına hız verdi.

Sudan ordusu geçen aralık ayından bu yana devam gösterilerin genç nesil ve eski kuşak arasındaki farkları net bir şekilde ortaya koyduğunu duyurdu. Ordu, “siyasi sahnenin dengesini” korumak için siyasi partilerin ve silahlı hareketlerin yeniden şekillenmesi gerektiğini vurguladı.

Görgü tanıkları, yüzlerce göstericinin 4 Şubat’ta Hartum ve Omdurman’da sokaklara döküldüğünü, güvenlik güçlerinin göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştığını aktardı. Ancak tüm çabalara rağmen protestoculardan bazılarının hükümet karşıtı sloganlar atmasının önüne geçilemediği kaydedildi.

Yeni protestolar Sudanlı Profesyoneller Birliği ve diğer bazı grupların haftalık yaptığı çağrılara yanıt olarak düzenlendi. Başkent dışındaki şehirlerde, köylerde ve kasabalarda da “Sudan Kırsal Günü” adı altında gösterilerin ve protestoların yaşanmasının beklendiği kaydedildi.

Sudan ordusundan yapılan açıklamalar ise ülkenin ve vatandaşların hayatlarının güvence altına alınması için uygulamaların süreceği yönünde.

Ordu medya organları tarafından aktarılan bilgilere göre silahlı kuvvetler, üst düzey subayların Omdurman’daki Numeyri Askeri Akademisi’nde gerçekleştirdiği toplantı sonrasında liderliğe bağlı olduklarını duyurdu. Savunma Bakanı Avad bin Avf, silahlı kuvvetlerin fedakarlıklarını vurguladığı açıklamasında ordunun tarih boyunca hedefledikleri tüm kayaları silahlarıyla kırdığını söyledi. Bin Avf, kuvvetlerin “ülkenin güvenliğinin bilinmeyen bir kadere ve parçalanmaya sürüklenmesini önlediğini” belirtti.

Bakan, son olayların ailelerdeki genç nesiller ve yaşlı kuşaklar arasındaki farkları net olarak ortaya koyduğunu söyleyerek durumun nesiller arası iletişim sağlanması ve gençlerin sorunlarının adil bir şekilde ele alınmasını gerektirdiği vurguladı.

Avad bin Avf, son olayların siyasi sahnenin yeniden dengelenmesi, istikrarın sağlanması, kazanımların korunması ve kan akıtılmasının engellenmesi için siyasi oluşum, parti ve silahlı hareketlerin yeniden şekillenmesini gerektirdiğini ifade etti.

Genelkurmay Başkanı Binbaşı Kemal Abdulmaruf da kuvvetlerinin “otoritenin barışçıl şekilde faaliyetlerini sürdürmesine ve anayasanın korunmasına” olan inancını vurguladı. Görevlerine bağlı olduklarını kaydetti.

Sudan’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle patlak veren protestolar yedinci haftasına girerken gösterilerde atılan hükümet karşıtı sloganlarda Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in istifası isteniyor.

Resmi verilere göre gösteriler sırasında 30 kişi hayatını kaybetti. Ancak muhalefetten yapılan açıklamalarda hayatını kaybedenlerin sayısının en az 50 olduğu belirtildi. Yetkililer, 800’den fazla eylemcinin gözaltına alındığı bilgisini verirken muhalefet ve insan hakları örgütleri sayının açıklanandan daha fazla olduğunu savunuyor.

Sudan güvenlik birimleri, gözaltındayken yaşamını yitiren öğretmen Ahmed el-Hayr'ın dosyasının soruşturulması için üst düzey bir soruşturma komitesinin kurulduğunu açıkladı. Güvenlik birimi, 4 Şubat’ta sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada “Soruşturma Komitesi’nin 4 Şubat’ta faaliyete başladığını ve çalışmalarını profesyonelce yürüttüğünü” duyurdu.

Ahmed el-Hayr'ın soruşturma sırasında uygulanan işkence sonucu öldüğü yönündeki haberler sosyal paylaşım siteleri ve medya organları aracılığıyla yayılmaya devam ediyor.

Güvenlik birimlerinden yapılan açıklama “öğretmenin gıda zehirlenmesinden dolayı öldüğü” yönünde. Ancak İngiltere’nin Hartum Büyükelçisi İrfan Sıddık, gözaltındayken ölen tutuklular hakkındaki raporlardan endişe duyduklarını duyurdu. İngiliz Elçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ilgili kişilerin hesap vermesini ve ölümlerin soruşturulmasını istedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder