Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Sular Isınıyor! ABD savaş gemileri Güney Çin Denizi'nde

Okunma: 787
DÜNYA 26 Şubat 2019 17:13
Videoyu Aç Sular Isınıyor! ABD savaş gemileri Güney Çin Denizi'nde

Çin’in muhalefetine rağmen, ABD Stethem ve Cesar Chavez adlı 2 donanma gemisini bugün Tayvan Boğazı'na gönderdi.

KahveKitap
ABD’nin, Çin ile gerginliği daha da artırma riski taşıyan bu adımı, Tayvan ve Çin arasındaki gerginlikte, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Tayvan'a bir desteği olarak görüldü.

ABD Pasifik Filosu tarafından yapılan açıklamada, boğazdan geçen gemilerin, Stethem savaş gemisi ile donanma kargo ve cephane gemisi olan Cesar Chavez olduğu bilgisi verilerek, “Gemilerin Tayvan Boğazı'ndan geçişi, ABD'nin özgür ve açık bir Hint-Pasifik taahhüdünü göstermektedir” ifadesi kullanıldı.


Çin ise, ABD’nin bu eylemine tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, “ABD’nin Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı bozabilecek kışkırtıcı eylemlerine şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

Tayvan Savunma Bakanlığı ise, ABD gemilerinin kuzeyden bir rota izleyerek boğazı terk ettiğini belirterek, Tayvan donanmasının gemilerin geçişini yakından izlediğini ve sıra dışı hiçbir şey gözlemlemediklerini aktardı.

ABD’nin bu adımı, Trump’ın, ABD ve Çin’in, aralarındaki ticaret savaşını sona erdirecek bir anlaşma imzalamaya çok yakın olduğunu dile getirmesinin ardından geldi.
Kaynak : Şarkul Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder