Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2020 - Salı

Sünnilere saldıran Lübnan Ordusu'na ABD'den destek

GÜNDEM 30 Ekim 2014 22:54
Videoyu Aç Sünnilere saldıran Lübnan Ordusu'na ABD'den destek

Amerika ve İran, Sünnilere karşı savaşan Lübnan Ordusu'nu beraber destekliyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri son günlerde Lübnan'da yaşanan çatışmalar hakkında bir açıklama yaptı.

Amerika adına açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki: "Washington; Lübnan'ı savunurken teröristler tarafından öldürülen askerler nedeniyle yasta olan Lübnan'ın yanındadır. Trablus ve Akkar'da yaşayan halkın güvenliği için çalışan Lübnan Silahlı Kuvvetler çalışanlarının cesaretlerini takdir ediyoruz."

Amerika uzun zamandır El Kaide'ye karşı savaşan Lübnan Ordusu'na akeri yardım yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde İran'ın da Lübnan Ordusu'na yardım yapacağını duyurması Amerika'nın tepkisine neden olmuştu. Amerika'nın İran'dan destek alacak olan Lübnan Ordusu için böyle bir mesaj yayınlaması dikkat  çekti.

Birbirlerine düşman gibi görünen Amerika ve İran, ortak düşman El Kaide'ye karşı bir kez daha Lübnan'da aynı safta yer alıyorlar.

Lübnan Ordusu Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde operasyonlar düzenlemiş ve bir çok Sünni genci gözaltına almıştı. Bunun üzerine Trablus'ta çatışmalar yaşanmış ve 11 Lübnan askerş öldürülmüştü. 

El Kaide'nin Suriye kolu olan Nusret Cephesi ise Lübnan Ordusu'nu tehdit etmiş, eğer operasyonlara son vermez ise elindeki esir Lübnan Ordusu askerlerini öldüreceğini duyurmuştu.

Bu gelişmelerin ardından Lübnan Ordusu ile Nusret Cephesi arasında bir anlaşma yapıldı. Bölge üzerinde çalışan bazı uzmanlar; bu anlaşmayı Nusret Cephesi için büyük bir zafer olarak görürken, Lübnan Ordusu için de utanç kaynağı olduğunu söylediler.

Nusret Cephesi, Lübnan Ordusu'nda görev yapan Sünni askerleri orduyu terketmeye çağırmıştı. Bu çağrının ardından onlarca Lübnan Ordusu askeri, Nusret Cephesi'ne katıldılar.

 

Kaynak : İncanews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM