Video Foto Galeri Yazarlar
23.1.2019 - Çarşamba

Suriye'de keyfi tutuklamalar hız kesmeden sürüyor

Okunma: 1225
SURİYE 5 Şubat 2018 09:51
Videoyu Aç Suriye'de keyfi tutuklamalar hız kesmeden sürüyor

SNHR, Esad rejimi, PYD/PKK ve DEAŞ, askeri muhalifler ile rejim karşıtı silahlı grupların keyfi tutuklama ve alıkoymalarına ilişkin ocak ayı raporunu yayınladı. Raporda, Suriye'de 496 kişinin keyfi olarak tutuklandığı veya alıkonulduğu açıklandı

NisaButikAdana

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), geçen ay büyük bir kısmı Beşşar Esad rejimi tarafından olmak üzere 496 kişinin keyfi şekilde tutuklandığını bildirdi.

SNHR, Suriye'de Esad rejimi, PYD/PKK ve IŞİD'in keyfi tutuklama ve alıkoymalarına ilişkin ocak ayı raporunu yayınladı. Raporda, Suriye'de 496 kişinin keyfi olarak tutuklandığı veya alıkonulduğu duyuruldu.

Rejim güçlerinin geçen ay 19'u çocuk, 41'i kadın olmak üzere toplam 389 kişiyi keyfi şekilde tutukladığı ifade edildi.

Rejim güçlerinin tutukladığı kişiler için bir gerekçe göstermediğinin altı çizilirken, bu kişilerin çoğunun rejime karşı suç teşkil edecek eylemlere dahi katılmadığı vurgulandı.

Raporda, tutuklu çocuk ve kadınların bir an önce serbest kalması çağrısı yapıldı. Ayrıca, tutukluların dosyasının Birleşmiş Milletler tarafından gelecek Cenevre görüşmelerinin gündemine alınması istendi.

SNHR, Suriye'deki hak ihlallerine ilişkin 2017 raporunda, 4 bin 700'den fazlası Beşşar Esed rejimi tarafından olmak üzere 6 bin 517 kişinin keyfi şekilde tutuklandığını bildirmişti.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana