Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

Suriye'de kimyasalın faturası ağırlaşıyor

Okunma: 2662
SURİYE 8 Temmuz 2016 11:41
Videoyu Aç Suriye'de kimyasalın faturası ağırlaşıyor

Esed rejiminin Suriye’deki sivil halka kimyasal kullanmasının faturası ortaya çıkmaya başladı. Engelli doğan Suriyeli Ebi Ras ailesinin 10 günlük bebeği Hüseyin, Türkiye'deki bir hastanede ölümle pençeleşiyor

KahveKitap
Ateşkes ilanına rağmen Esed rejiminin Suriye'deki kimyasal katliamı sürüyor. İlk olarak 21 Ağustos 2013 yılında Doğu Guta bölgesinde bin 430 sivili kimyasal silahlarla katleden Esed rejimi daha sonraki süreçte Suriye'nin farklı bölgelerinde aynı yöntemle sivil katliamını sürdürdü. Son olarak Halep'in Haraytan bölgesi Rus ve İran ittifakının Halep'i kuşatmla operasyonu çerçevesinde defalarca kimyasal silahla vuruldu. Fosfor, vakum ve benzeri kimyevi maddelerin karıştırıldığı bombalar sebebi ile binlerce Suryeli hayatını kaybetti.

ÇOCUKLAR SAKAT DOĞUYOR


Halep'in Hareytan bölgesinde kimyasal saldırıya maruz kalan Ebu Ras ailesinin 10 günlük çocuğu annesinin hamilelik döneminde mağruz kaldığı kimyasal bombalar nedeni ile sakat doğdu. Önce İdlip sonra da Kahramanmaraş'taki Özel Life Hastanesi'ne sevk edilen Halep'li minik Hüseyin ölümle savaşıyor. Doktorlar, karşılaştıkları vakanın kimyasal saldırılara bağlı komplikasyonlar nedeni Suriyeli minik Hüseyin'in yaşamasının mucize olduğunu söylediler. Yoğun bakımda tutulan 10 günlük bebeğin mağruz kaldığı kimyasallara bağlı olarak vücudunda şişlik ve morarmalar bulunmakta.

ATEŞKESE RAĞMEN KATLİAM


Bayram sebebi ile Esed rejminin yaptığı ateşkes ilanı son 24 saat içinde Halep, Laskiye ve Şam bölgelerinde bozuldu. Rejim bu bölgelerdeki muhalif mevzilere saldırarak ateşkesi ihlal etti. Yeni Şafak annesinin karnında Esed'in kimyasal bombalarına maruz alan Suriyeli minik Hüseyin'in babası Ala ebu Ras ile konuştu. Yirmiüç yaşındaki baba Ala ebu Ras, birbucuk yıl önce evlendiğini ve Halep'in kuzeyinde bulunan Hareytan kasabasında yaşadıklarını söyledi.


Türkiye'ye sevk ettiler


Savaşla bir ilgisinin bulunmadığını belirten baba Ebu Ras şunları anlattı. “1.5 ay önce hastaneye kontrole gittik, ancak bir bulguya rastlanmadı. Onbeş gün önce tekrar kontrole gittiğimizde doktorlar durumun kritik olduğu ve acilen bebeğin sezaryanla alınması gerektiğini söylediler. Bölgede tıbbi yetersizlik had safhada. Doğum sonrası doktorlar bebeğin bazı bölgelerinde gördükleri anormallikten dolayı derhal Türikye'ye sevk ettiler. Önce Hatay sonra Kahramanmaraş'a nakledildi.


BENZER VAKALAR HIZLA ARTIYOR


Halen yoğun bakımda. Doktorlar çocuğumun mağruz kaldığı kimyasal maddeler nedeni ile yaşamasının düşük olduğunu söylüyorlar. Kahramanmaraş Özel Life Hastanesi doktorlarından Genel Cerrah Halil Gürsoy, son dönemde kendilerine gelen benzer vakaların arttığını ve bunun önümüzdeki yıllarda da devam edebileceğini ifade etti.
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder