Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

Suriye'de Muhalif gruplar birleşmeye devam ediyor

Okunma: 3473
SURİYE 30 Nisan 2018 14:02
Videoyu Aç Suriye'de Muhalif gruplar birleşmeye devam ediyor

Suriye'deki El Kaide bağlantılı grupların birleşimi devam ediyor. El Kaide Suriye yapılanması yeni grupların katılımıyla beraber yeni ittifak oluşumunu tanıttı.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'de son 3 aydır yapılanmasına devam eden El Kaide oluşumu geçtiğimiz günlerde ilk operasyonuna Hama'da çıkarak Hamamiyat köyü ve çevresini özgürleştirdi. 

Suriye'de El Kaide bağlantılı olduğu belirtilen 5 grup, (Ceyş el Melahim, Ceyş el Sahil, Ceyş el Bediye, Seraye Kâbul, Seriyeti Guta ve Duma) geçtiğimiz haftalarda kuruluşu ilan edilen "Hurras ud-Din" (Dinin Koruyucuları) grubuna katıldıklarını açıklamışlardı ki, yeni gelen bilgilerle Eski Cundul Aksa  grubu ile'de birleşme kararı alındı.

Eski Cundul Aksa grubunun fertleri tarafından Suriye'de var olan Ensar El Tevhid grubu ile birleşme kararı alan Hurras ud-Din grubu yeni ismini açıkladı. Grubun yeni ismi 'Nusret El İslam' olarak açıklandı.'Nusret El İslam' ismi El Kaide'nin Mali kolu tarafından kullanılarak orada yer alan cemaatlerin birleşmesiyle beraber geçtiğimiz yıl içerisinde 'Nusret El İslam vel Muslimin' grubunun kurulması ve halen devam etmesiyle tanınıyor.

El Kaide, Suriye sahasındaki grupların birleşme çalışmalarına devam ederken, Heyet Tahrir'uş Şam'a bağlı İBA ajansı'da geçtiği haberde El Kaide operasyonuna çıkan savaşçılara 'mücahidler' diyerek bahsetti. İki grup arasında şuana kadar bir ihtilaf yaşanmazken, Suriye sahasında yıllar sonra El Kaide'nin yapılanmasını özellikle Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, ABD gibi ülkelere hizmet eden Muhalif ÖSO gruplarının karşı çıkması ihtimalleri üzerinde duruluyor.


Bu yaşanan olaylar daha önce El Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen Heyet Tahrir'uş Şam'ında kendi başına bir oluşum olduğunu ortaya koymaktadır. Dış mihraklar'ın Heyet Tahrir'uş Şam'ın El Kaide bağlantılı olduğu gerekçesiyle İdlib'e müdahalesi, Suriye üzerinde oynanan oyunu bir kez daha gözler önüne seriyor.
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana