Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

SURİYE'DE RİBAT YERLERİ VE ÇÖLLEŞME YASAĞIN EN ÖNEMLİ SEBEPLERİDİR

Okunma: 2887
SURİYE 2 Kasım 2017 16:58
Videoyu Aç SURİYE'DE RİBAT YERLERİ VE ÇÖLLEŞME YASAĞIN EN ÖNEMLİ SEBEPLERİDİR

Suriye'de yayın yapan İBA bir açıklama yaparak Suriye'de yasaklanan bazı meseleler hakkında bir haber yayınladı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Sefer 1439 / 2 Kasım 2017

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla özgür kuzey bölgelerinde yakıt maddelerine olan ihtiyaç artmakta. Bu hususta en muhtaç olan kimseler, kırsal sakinleri, özelliklede soğuğun şiddeti ve yüksek bölgelerde bulunmaları dolayısıyla dağlık mıntıkalardır.

Suriye’nin kuzey batısında bulunan Lazkiye kırsalında, en büyük odun kaynağı kabul edilen Ekrat ve Türkmen dağları bulunmaktadır. Bu, Şii milislerin bölgenin büyük bir kısmını işgal etmesine kadar böyleydi. Bu zorba işgal, insanları sadece evlerinden ve topraklarından men etmemiş, bunların yanında rızık kaynaklarından ve kış aylarında ihtiyaç duydukları en önemli gelirlerinde de mahrum etmiştir.

İba Haber ajansı Lazkiye kırsalına gidip Türkmen dağı bölge sakinlerden Ahmed Sellur ile görüştü. Sellur sözlerine şöyle başladı: “Ekrat ve Türkmen dağları ile Lazkiye kırsalı özgürlük ve güven bölgeleriydi. İnsanlar doğal bir yaşantı sürdürüyorlardı. Rus bombardımanları eşliğinde rejim ve müttefiklerinin ilerlemesiyle, aileler sınır bölgelerine intikal etmek zorunda kaldı. Elimizde bulunan her şeyimizi bıraktık; evimizi, arazilerimizi ve ağaçlarımızı…”

Devamla: “Şu anda insanlar kış mevsimine girmekte ve bölge işgal altında. Odunların yüzde doksanını dağdan temin ediyorduk. Şu anda insanların ihtiyaçlarını karşılayacak bir alternatif bulunmuyor.”

Bu iki dağın civar bölgelerinde ise, sınırlı bir odun kapasitesi bulunsa da, bu bölgelerde de yasak bulunmakta, hatta böyle bir uygulama –bölge sakinlerinden bazılarının belirttiği üzere- muhasebe ve mahkeme ile sonuçlanabilmekte. İba Haber ajansı olarak yetkili kimselere bu kararın açıklamasını sorduk.

Hey’et Tahriru’ş-Şam polis teşkilatı sorumlularından İmad el-Attar şunları söyledi: “Yasak kararı şer’i mahkemeden çıkmıştır. Polis teşkilatı olarak bizim görevimiz, uygulamadır. Yasağın birkaç nedeni bulunmakta: Örneğin, ribat bölgelerine, askeri kamplara ve özel mülklere yaklaşılmasının engellenmesi gibi. Yine meselenin başka boyutları da var; örneğin bölgeyi ciddi anlamda tehdit eden çölleşme, hayvanların göçü, oksijenin azalması vb. tehlikeler gibi.”

Bahsedilen yasak üzerine alternatifin ne olduğunu sorduğumuzda İmad el-Attar şunları söyledi: “Bizim uyguladığımız yasak, bahsettiğimiz üzere, ribat ve çölleşme tehlikesi altında olan bölgelerle sınırlıdır. Bunların dışında odun kesilmesine izin verdiğimiz başka bölgeler bulunmaktadır. Ancak bu bölgeler sınırlıdır ve bilinmektedir. İnsanlar bu bölgelerde odun kesmekte ve odun ticareti yapmaktalar.”

Diğer yandan Ekrat dağında askeri komutanlardan Usame eş-Şami, ‘yasağın, düşmanın fark etmesinden korkulduğu ve insanların selameti ve çatışma bölgelerinden uzak tutulmaları için nöbet ve nöbet noktalarına yakın yerlerle sınırlı olduğunu’ tekit etti.

Her iki dağın işgal altında olması ve yetkililerin odun meselesini düzene koymaları, odun fiyatlarının artmasına neden olmuştur. Bir ton odunun fiyatı 60.000 Suriye lirası yani 120 dolar üzerindedir. Bu durum halkın sıkıntılarını daha da artırmakta ve ısınmak için odun külfetinden daha az olmayan kaynaklar araştırmalarına sevk etmekte. Ancak Ahmed Sellur’un belirttiği üzere, diğer yakıtlara oranla odun daha kullanışlı ve maddi olarak daha az külfetli gözükmekte.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder