Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Suriye’de savaş suçluları listesinin başı varillerin babası görevden alındı

Okunma: 4299
SURİYE 8 Temmuz 2019 18:23
Videoyu Aç Suriye’de savaş suçluları listesinin başı varillerin babası görevden alındı

Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Cemil Hasan’ın görevden alınarak, yerine Tuğgeneral Gassan Cevdet İsmail’in getirildiği bildirildi.

KahveKitap
Suriye rejimine yakın resmi olmayan basın kaynakları ve yerel gazetelerin sızdırdığı bilgilere göre Cemil Hasan’ın yerine Tuğgeneral Gassan Cevdet İsmail’in, Genel İstihbarat Müdürü Muhammed Dib Zeytun'un yerine Tuğgeneral Husam Loka, Siyasi Güvenlik Şubesi'nde Loka'dan boşalan koltuğa Tuğgeneral Nasır Ali’nin getirildiği bildirildi.

Ancak bu değişiklikler içinde en dikkat çekici olanı, sivillere yönelik varil bombası kullanılması fikri kendisine ait olduğu için ‘varillerin babası’ lakabıyla da bilinen Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Cemil Hasan’ın görevden alınması oldu.

Kimyasal silah kullanımı, alıkoyma, işkence gibi vahşi uygulamalarıyla bilinen Hasan, savaş suçluları listesinin en tepesinde yer alıyor. Cemil Hasan hakkında insanlığa karşı suç işleme suçlamasıyla uluslararası yakalama emri ilk olarak Haziran 2018’de verilmişti. Yakalama emri sonrasında Esed rejimi Hasan’ın görev süresini bir yıllığına uzatma kararı almıştı.

Humus’un batı kırsalında doğan ve Nusayri mezhebinin Mürşidiyye koluna bağlı olan Hasan, rejimin diğer yetkilileriyle birlikte 2011 yılında AB'nin yaptırım listesine alındı.

Hasan’ın yerine getirilen Tuğgeneral Gassan Cevdet ismi de aynı şekilde 2012’de AB'nin yaptırım listesine alınmış, 2015 yılında İngiltere tarafından yurtdışındaki mal varlığı dondurulmuştu. Muhalefet güçleri, 2016’da Devlet Güvenlik Şube Başkanlığı yaptığı dönemde, Suveyda kentinde yaşanan kaçırılma olaylarından Cevdet’i sorumlu tutuyor.

Muhalefet kaynaklarına göre Cevdet, 2012 yılında muhalif güçler tarafından öldürülen General Ammar’ın kardeşi oluyor.

Esed rejimi, görevlendirmelerde izlediği yöntem olarak çoğu zaman resmi kararlar yayınlamaktan ziyade bir genelge göndermekle yetiniyor.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder