Video Foto Galeri Yazarlar
24.3.2018 - Cumartesi

Suriye'deki PYD işgali hızla büyüyor

Okunma: 5050
SURİYE 13 Eylül 2017 18:46
Videoyu Aç Suriye'deki PYD işgali hızla büyüyor

Suriye'de hızla ilerleyen terör örgütlerinden biri olan PYD, ABD'nin de desteği ile hızla yayılıyor. Yakın zamanda ağırlıklı olarak Türkmen ve Arapların yaşadığı bölgeleri de işgal eden PYD'nin alan hakimiyeti yüzde 23'e çıktı, IŞİD'inki ise yüzde 14'e geriledi.

Suriye'de yedinci yılında devam eden savaşta, yaklaşık 185 bin kilometrekare olan ülkenin yüzde 37'si IŞİD ve PYD'nin işgalinde bulunuyor. PKK/PYD, ABD desteğiyle sürdürdüğü operasyonlarında işgal bölgesini son 5 ayda yüzde 2 genişletti. 

YÜZDE 14 IŞİD'İN ELİNDE

27 bin kilometrekare civarında bir alanı işgal eden IŞİD, halen ülkenin yüzde 14'üne hakim. Fırat Kalkanı Harekatı'nın Türkiye sınırından uzaklaştırdığı IŞİD, ülkenin doğusunda, Irak sınırında ve Humus çöl alanı ile Dera ve Hama doğusunda varlığını sürdürüyor. Harekâtla 2 bin 60 kilometrekare alan IŞİDile PKK/PYD'den arındırmıştı.PYD İŞGALİ BÜYÜYOR

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki alan, 41 bin kilometrekare ile ülkenin yaklaşık 23'üne tekabül ediyor. Örgüt, yalnızca son 5 ayda, 2 bin 500 kilometrekareyi ABD'nin desteğiyle ele geçirdi.
Örgüt, ayrıca Suriye-Türkiye sınırının da yüzde 65'ine hakim. PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca, doğuda Haseke ve Rakka ilinin kuzeyi, Halep'in doğusundaki Münbiç ve kuzeybatısındaki Afrin ilçelerini işgal ediyor.

REJİMİN ALANI YÜZDE 46

Ölçümlere göre, son dönemde Halep, Rakka ve Deyrizor'da ilerleyen Esed rejimi 85 bin kilometre karelik bir alanı elinde bulundurarak Suriye'nin yüzde 46'sını kontrol ediyor. Parçalı bir yapı gösteren muhalifler ve rejim karşıtı askeri gruplar ise tüm toprakların yüzde 17'sini kontrol ediyor.
Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder