Video Foto Galeri Yazarlar
20.5.2019 - Pazartesi

Suriye halkı, TSK bölgelerini ve Türkiye'yi protesto etti

Okunma: 5105
ÖZEL HABER 4 Haziran 2018 14:20
Videoyu Aç Suriye halkı, TSK bölgelerini ve Türkiye'yi protesto etti

Suriye halkı, Türkiye'nin müttefiği Rusya tarafından başlarına yağan bombardımanın bir türlü son bulmaması üzerine bölgenin garantör ülkesi olan Türkiye'ye ve oluşturulan TSK gözlem noktalarını protesto ederek talepte bulundu.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'nin özellikle Keferzeyta ve Latamine kasabaları başta olmak üzere çevre ilçelerde de TSK gözlem noktası ve birliklerin olduğu bölgelerde geçtiğimiz günlerde protesto gösterileri düzenlendi.

Gerçekleşen gösterilerde Türkiye tarafına Rusya’nın bölgedeki yapmış olduğı gelişi güzel bombardımanı durdurması gerektiğini içeren pankartlar asıldı. TSK'nın kontrol ettiği El Bab şehrindede ufak çaplı ÖSO grupları arasında sürtüşmeler oluşturması bölge halkının tepkisine sebep oldu.

Gösterilerde yer alanlar bombardımanın durması gerektiği üzerinde pankartlar asılsa da, Türkiye'nin verdiği desteği ve sevgilerini de afişlerle anlatmaya çalıştılar.


SURİYE HALKI, TSK'YI VE TÜRKİYE'Yİ NEDEN PROTESTO EDİYOR?

Astana anlaşması çerçevesinde, Türkiye hükümeti İdlib'e gözlem noktaları kurmak karşılığında 'gerginliği azaltma' bölgesi olarak İdlib ve çevresinde yer alan bombardıman duracaktı ve bu bölgelerde savaş olmayacaktı.

İdlib şehrindeki Muhalifler, TSK'ya gözlem noktaları için görüşme yaparak yeşil ışık yakması sonucu gözlem noktaları oluşturuldu. İdlib ve çevresinde bitmesi gereken bombardıman ve katliam bir türlü bitmek bilmeyince bu sefer garantör ülke konumunda olan Türkiye'ye bölgede tepkiler oluşmaya başladı

Son dönemler İdlib ve Hama kırsallı bölgelerinin Esed Rejimi  ve müttefiki Rusya tarafından roket rampaları ve ağır toplarla bombardımana maruz kalması, bölgede çok kişinin hayatını kaybetmesine ve büyük bir hasar bırakmasına sebep oldu.

Astana anlaşmalarından hatırlanacağı üzere, İran, Rusya ve Türkiye’den oluşan kefil ülkelerin anlaşmaları üzerine “gerginliğin azaltılması” durumunun kontrolü için TSK Hama kırsalında üç gözlem noktası oluşturmuştu.

Oluşturulan TSK'nın gözlem noktasına rağmen Rusya yine hava operasyonlarını şuanda sonlandırmış değil, bölgede hava saldırıları devam etmekte.
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder