Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

Suriye İdlib'te, Yaklaşan Tehlike...

Okunma: 5856
ÖZEL HABER 6 Ocak 2018 13:07
Videoyu Aç Suriye İdlib'te, Yaklaşan Tehlike...

İdlib'te, Muhaliflerin alanı daralıyor, alan daraldıkça şehir ağır bombardımanla Halep'e dönmeye başlıyor.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'de alan hakimiyetleri değişmeye devam ediyor. Değişen alan hakimiyetleriyle İdlib şehrine yaklaşan tehlike de büyüyor.

Aylardır Hama bölgesinde operasyonlar düzenleyen Heyet Tahrir'uş Şam'ın açmaya çalıştığı hat genişlemeyince bölge ağır bombardımanlarla kıskaca alınmaya başladı.

Hama'da, ilerleme kaydeden Heyet Tahrir'uş Şam'ın aylardır tek grup olarak operasyonlar düzenlemesi, düzenlenen operasyonlar esnasında Nurettin Zengi gibi hareketlerle yaşanan iltilaflar, operasyonları durma noktasına getirmesi Muhalif bölgelere pahalıya patlıyor.


Heyet Tahrir'uş Şam' ne yapmaya çalışmıştı?

İdlib'i saran tehlikeyi önceden fark eden HTŞ, Hama-Humus hattında hat açarak bölgedeki alan hakimiyetini genişleterek olası bir bombardımanda hareket alanını genişletmeye çalışmış, fakat bu çalışma ilk başladığında diğer Muhalif gruplar tarafından yeterli desteği görmemesi ve bazı Muhalif grupların çeşitli sebeplerle ihtilaf çıkarması üzerine bölgedeki ilerleyişin yavaşlamasına ve durma noktasına gelmesine neden olmuştu.

Çıkan ihtilafların çözüme kavuşması yaklaşık 20 gün gibi bir süre alırken bu esnada Hama'da büyük yara alan Esed Rejimi takviye birlikler ve ağır silahları bulunduğu mevzilere taşımıştı. 

Astana anlaşması çerçevesinde TSK'nın Afrin, İdlib sınırına girişi ile biraz daha daralan bölge yaklaşık 15 gündür yoğun bir şekilde Rus ve Esed uçakları ve helikopterleriyle 'halı bombardımanı' diye bilinen rastgele bir şekilde vurulmaya başlandı.

Bölgede yaşayan sivil halk'ın aktardıklarına göre; Uçak ve helikopterler hava saldırısı yaparken hiçbirşeye dikkat etmediklerini, tıpki Halep'te olduğu gibi yıkıma ve katliama sebep olacak şekilde bölgenin tarumar edildiği bilgisi paylaşıldı.

TSK'nın giriş yaptığı bölgenin bombalanmaması daralan İdlib'te katliamları dahada çoğalttı. Alan daraldıkça akıllara 'Halep' geldi...

Ağır bombardımanla beraber saldırıya geçen İran destekli Esed Rejimi milisleri, Heyet Tahrir'uş Şam'ın aylardır aldığı köyleri önce havadan ve karadan ağır silahlarla vurarak kaybettiği yerleri geri almayı başardı.

Rusya ve Esed Rejiminin bu hamlelerinden sonra tüm Muhalif gruplar Heyet Tahrir'uş Şam'ın aylar öncesinde farkettiği tehlike'nin büyüklüğünü kendileride farketti. Eski Fetih Ordusu bileşenleride bir araya gelerek Hama'da bir savunma hattı kuruldu ve operasyon odası oluşturuldu. İlerlemeye çalışan Rejim ordusu anlık olarak durdurulsada, bölgede kurulan savunma hattına yapılan ağır Rus uçaklarının bombardımanı İdlib'i saran tehlike'yi gözler önüne serdi.

Bölgede değişen bu alan hakimiyetleriyle beraber şiddetli çatışmalar yaşanırken ortalama olarak birlik dağılımlarıda şu şekilde gerçekleşti.
Siyah Noktalar Hama'da IŞİD'in, Heyet Tahrir'uş Şam'dan ele geçirdiği bölgeleri gösterirken, kırmızı bölgeler İran ve Esed Milislerini temsil ediyor. Haritanın üst kısmında yer alan sarı yerler ise PKK/PYD terör örgütüne ait. TSK'nın girmiş olduğu Afrin hattındaki birlikleri ise haritanın üst bölgesinde mavi renkte olan yerlerde mevcutken, Türkiye Suudi Katar gibi ülkelerin desteklediği Muhalif gruplarda mavi renk ile belirtilmiş durumda haritada. İdlib'i savunan Heyet Tahrir'uş Şam, Ahrar'uş Şam, Nurettin Zengi, Türkistan İslam Cemaati gibi grupların tamamıda yeşil olarak işaretlenmiş durumda.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana