Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Suriye İslam Konseyinden Halep'teki saldırılara tepki

Okunma: 2750
SURİYE 30 Eylül 2016 20:18
Videoyu Aç Suriye İslam Konseyinden Halep'teki saldırılara tepki

Suriye Alimler Birliğinin de içinde yer aldığı Suriye İslam Konseyi, Rusya ve Esed Rejimi'nin, Halep'teki saldırılara tepki göstermek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Suriye Alimler Birliğinin de içinde yer aldığı Suriye İslam Konseyi, Rusya ve Esed Rejimi'nin, Halep'teki saldırılara tepki göstermek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Fatih'teki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısına, Suriye Alimler Birliği Konseyi Başkanı Usame Er-Rıfai, Yönetim Kurulu Üyeleri Abdul Kerim Bekkar, Ahmed Havva, Suriye İtilaf Konseyi Başkanı Enes el-Abd katıldı.

Bekkar grup adına yaptığı açıklamada, Halep'teki saldırılara tepki göstererek, uluslararası yasalar umursanmadan "silahsız insanların üstüne bombalar yağdırıldığını" söyledi.

Bekkar, uluslararası toplumun Halep'teki saldırıları görmezden geldiğini ifade ederek, "Suriye halkı ile dost olduğunu iddia eden birçok ülke lideri gizli anlaşmalar yaparken, Rusya, İran ve Esed rejimi, Halep’teki ve diğer şehirlerde kuşatma altında kalan silahsız insanlara karşı hain saldırılarına devam ediyor. Canlı veya ölü enkaz altından çıkarılan çocukların ve yaralıların görüntüleri, Birleşmiş Milletleri ve Güvenlik Konseyini bu soykırımı önlemek için harekete geçirmedi. Bu yüzden tüm dünya özgür halklarına ve Suriye halkının gerçek dostlarına ahlaki sorumluluklarını alıp Halep’teki ve diğer şehirlerdeki bu ayıplı durumu değiştirmeye çağırıyoruz." diye konuştu.

Bekkar, önümüzdeki günleri Halep şehri ve halkıyla dayanışma günleri ilan ettiklerini ifade ederek, dünyadaki tüm cami imam hatiplerinin bu büyük trajedi için hutbeler vermesi, bütün Arap ve İslami topluluk kurumlarının Rusya ve İran büyükelçilikleri önünde eylem yapmaları gerektiğini kaydetti.

Rusya ve İran rejimlerini kınadıklarını aktaran Bekkar, "Onları kınamak ve yanlış olduklarını itiraf etmesini talep ediyoruz. Yaptıkları tahrip ve katliamların hesabını vermeleri ve bu saldırının sonuçlarına katlanmaları gerekiyor çünkü ikisi de işgalci devlettir. Esed rejimi ise, Allah'ın yardımıyla halkımız ondan intikamını alacaktır." diye konuştu.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım da Halep'teki katliama dünyanın sessiz kaldığını belirterek, yardım gönderilemediğini aktardı.

"Halep'e yol açın" sloganıyla, BM'ye ve tüm dünyaya seslendiklerini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

"İnsanlar orada katlediliyor, inşallah Putin buraya akıllanarak gelir, Rusya her geçen gün saldırılarını arttırıyor. Bu saldırıları arttırma amacı, Suriye halkını yok etmek istiyorlar. Şu anda yoğun bakımda yatan hastaların fişlerini çekiyorlar çünkü elektrik yok. Hastaneler işlemez hale geldi, ameliyatlar yapılamıyor. Üç ay içerisinde 4 kez kimyasal silah kullanıldı. Uluslararası anlamda yasak silahlar kullanılıyor. Halep'te 5 buçuk milyon insan vardı, şimdi 350 bin insan kaldı ve bunlar da öldürülmeye çalışılıyor. İHH olarak Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki cuma günü Türkiye'deki bütün camileri Halep için gıyabi cenaze namazı kılmaya davet ediyorum."

Kaynak : TRT HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |