Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Suriye Muhalefeti, Newyork’ta, Siyasi Çözüm Önerisini Sundu

Okunma: 1529
SURİYE 20 Eylül 2016 08:51
Videoyu Aç Suriye Muhalefeti, Newyork’ta, Siyasi Çözüm Önerisini Sundu

Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye’de Siyasi Çözüm Süreci’ne dair daha önce Londra’da sundukları öneriyi BM'de kongrede sundu.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ
 

Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye’de Siyasi Çözüm Süreci’ne dair daha önce Londra’da sundukları öneriyi ABD’nin Newyork şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde, Suudi Arabistan tarafından düzenlenen bir kongrede sundu. Kongre, 71. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu Toplantısı öncesinde yapıldı.

Kongreye katılmak üzere Newyork’a gelen SMDK Başkanı Enes el-Ubde, burada yaptığı açıklamada, “Suriye muhalefeti, uluslararası kuruluşlarla birlikte Suriye halkının mağduriyetlerini giderecek bir çözüme ulaşmak için çalışıyor. Esed rejimi ise iktidara tutunmak amacıyla bütün çözüm çabalarını baltalıyor” dedi.

SMDK Başkanı el-Ubde ve YMK Başkanı Riyad Hicab, YMK’nın İngiltere’nin başkenti Londra’da sunduğu çözüm önerisine destek veren Avrupa Birliği (AB) Dışilişkiler Sorumlusu Fedherica Mogherini ile görüştü. Yapılan görüşmede, Mogherini, Suriye’de her geçen gün kötüye giden insani duruma dair endişelerini dile getirdi.

YMK Başkanı Hicab ise Uluslararası Toplum’un, Esed rejimi ve müttefiklerinin Suriye’de yürüttükleri demografik yapıyı değiştirmeyi amaçlayan tehciri durdurması gerektiğini vurguladı. Suriye muhalefetinin, ABD ve Rusya arasında varılan ateşkese dair ayrıntıları bilmediğini dile getiren Hicab, Beşşar Esed’in, Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığının bir kez daha altını çizdi. 
SMDK

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |