Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2019 - Çarşamba

Suriye rejim güçleri Rusya’nın desteğiyle İdlib'in güneyinde saldırıya geçti

Okunma: 12505
SURİYE 6 Haziran 2019 22:58
Videoyu Aç Suriye rejim güçleri Rusya’nın desteğiyle İdlib'in güneyinde saldırıya geçti

Suriye rejim güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle İdlib’in güneyindeki muhalif gruplar tarafından kontrol edilen bölgelere girdi. Bu, Suriye ordusunun nisan ayında başlayan operasyonları kapsamında söz konusu bölgelere ilk girilişi oldu.

KahveKitap
Suriye rejim güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle İdlib’in güneyindeki muhalif gruplar tarafından kontrol edilen bölgelere girdi. Bu, Suriye ordusunun nisan ayında başlayan operasyonları kapsamında söz konusu bölgelere ilk girilişi oldu. Ülkenin kuzey batısına yönelik bombardımanlar da devam etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından dün yapılan açıklamada, rejim güçlerinin Hubeyt, Abidin, Hariş et-Tavile ve Magar el-Hanta bölgelerini izleyebildikleri İdlib’in güney kırsalındaki stratejik bölge olan Kasabiye’yi kontrol altına almasından saatler sonra bölge ve çevresinde, rejim güçleri ve muhalif gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı aktarıldı. Söz konusu izlemenin tam olarak sağlanamamasına rağmen önemli olduğu vurgulanan açıklamada yine de rejim güçlerinin El-Hubeyt’e yönelik ilerleyişini destekleyeceğinin altı çizildi. 

Merkezi İngiltere’de bulunan SOHR, rejim güçlerinin Kasabiye’ye doğru ilerlediğini belirtirken bölgedeki savaşçılar, Suriye savaş uçaklarının bölge ve çevresinde 100 'den fazla bombardıman düzenlediğini ve muhaliflerin geri çekilmeye zorlandığını aktardı. Bölgedeki muhalif gruplardan birinin lideri olan Ebu Raif, “Bölge stratejik ve geniş. Rejim, sahaya asker süremediği için uçaklarını kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed güçleri, geçtiğimiz ayın sonlarında, Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle muhaliflerin Suriye'deki son büyük kalesi Hama ve İdlib'deki muhalif gruplara karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Savaşın paramparça ettiği Suriye'deki son gerginlik, binlerce insanı evlerini terk etmek zorunda bırakırken bu, İdlib'de neredeyse sekiz aydır devam eden ateşkesin sona ereceği korkusu oluşturdu.

Moskova geçen yıl Suriye hükümet güçlerinin İdlib'e yönelik saldırılarını önlemek için Ankara ile ateşkes anlaşması imzalamıştı.

Buna karşılık muhaliflere bağlı ed-Dorar eş-Şamiyye haber ağı, “Rejim güçleri ve işgalci Rus savaş uçakları, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde de özgürleştirilmiş bölgeler üzerinde sivillerin ölümüne yol açan bombardımanlarına devam etti” ifadelerine yer verdi. Ed-Dorar eş-Şamiyye muhabirlerinin aktardığı bilgilere göre İdlib kırsalındaki bir köye düzenlenen hava saldırısında bir çocuk katledildi, çok sayıda kişi yaralandı. Bununla birlikte aktarılan bilgilerde İdlib’in güney kırsalındaki Ma'arretü'n-Nu'man ve Han Şeyhun şehirleri ile Ma'arretü's-Sin köyü ve bazı kasabaların çevrelerinin savaş uçakları tarafından bombalandığı bildirildi.

Yine ed-Dorar eş-Şamiyye’ye göre Rus uçakları ve rejim güçleri, Hama'nın kuzey kırsalındaki çeşitli köylere onlarca havadan karaya füzeler, varil bombaları ve patlayıcı tüplerle saldırılar düzenledi.

Aktivistler, dün sabah itibariyle Rusya ve rejime ait savaş uçakları tarafından İdlib ve Hama kırsalındaki yerleşim bölgelerini hedef alan saldırılarda 130'dan fazla bombardıman gerçekleştiğini rapor etti.

Ramazan Bayramı’nın ilk günü (Salı), Suriye'nin kuzeyindeki “devrimci grupların” kontrolü altındaki bölgeler, rejim ve Rus savaş uçakları tarafından bombalandı.

SOHR önceki gün rejim helikopterlerinin en az 34 varil bombası kullandığını, ayrıca yine rejime bağlı savaş uçaklarının İdlib’in güney kırsalındaki Kobani, Kasabiye, Han Şeyhun, Kefer Avid, Baarbu, Abidin, Hubeyt, Ma'arretü'n-Nu'man, Ernebe, Tramla, Ma'aretu’l-Hurma, Hiş ve Hizareyn ile Hama’nın Kuzey kırsalındaki Kefer Zita ve Letamene’de 104 hava saldırısı gerçekleştirdiğini aktardı. Bununla birlikte SOHR, Rus savaş uçaklarının Pazartesi günü, Kobani ve çevresinde 35'ten fazla  bombardıman düzenlediğini kaydetti.

SOHR’a göre 30 Nisan’da “gerginliği azaltma bölgesinde” yaşanan en şiddetli gerilimin başlamasından bu yana Rus savaş uçakları ve rejim güçlerinin bombardımanlarında, aralarında çocukların, sivillerin ve sivil kurtarma ekibi üyelerinin de bulunduğu toplam bin 70 kişi katledildi. 

 
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder