Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2020 - Pazar

Suriye rejim güçlerinin saldırısında 7'si çocuk 14 sivil öldü

SURİYE 7 Temmuz 2019 00:14
Videoyu Aç Suriye rejim güçlerinin saldırısında 7'si çocuk 14 sivil öldü

Suriye rejim güçlerinin ülkenin kuzeybatısında düzenlediği füze saldırısında 7’si çocuk 14 sivil öldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının ve helikopterlerin İdlib’in Mıhambil beldesine cumartesi gecesi saldırdığı belirtildi.

SOHR ayrıca rejim kuvvetleri tarafından cumartesi günü sabahın erken saatlerinde Han Şeyhun ilçesine düzenlenen hava saldırısında da bir kadının öldüğünü bildirdi.

Heyetu Tahriru'ş Şam'ın (HTŞ) kontrolü altındaki 3 milyon nüfuslu İdlib ve çevresinin yanı sıra Hama’nın kuzey kırsalına da iki aydır yoğun hava saldırıları düzenleniyor.

SOHR tarafından yapılan açıklaya göre nisan ayının sonundan bu yana Rusya ve Suriye’nin düzenlediği hava saldırılarında 500’den fazla sivil öldü. Rejim kuvvetlerinden ölenlerin sayısının da 722 olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre nisan ayından bu yana meydana gelen saldırılar ve bombardımanlarda İdlib’in güney kırsalında ve kuzey Hama’da 25 sağlık merkezi ve en az 45 okul zarar gördü. Perşembe günü Kafr Nabl’deki bir hastaneye iki kez saldırı düzenlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Krizi İçin İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts yaptığı açıklamada “Sivil alanlara ve sivil altyapıya yönelik saldırılar ile Suriye’nin kuzeybatısındaki operasyonların devam etmesi korkunç” dedi.

Suriye’de 2011 yılından bu yana 370 binin üzerinde insanın ölümüne, ülke nüfusunun yarısından fazlasının göç etmesine ve alt yapının büyük ölçüde hasar görmesine neden olan kanlı çatışmaların önüne geçilemiyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM