Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Suriye Rejiminden İsrail Propagandası

Okunma: 2650
SURİYE 14 Eylül 2016 19:31
Videoyu Aç Suriye Rejiminden İsrail Propagandası

Suriye’de binlerce insanın katili Esad rejimi, ‘İsrail uçaklarını vurduk’ diyerek ‘İsrail karşıtlığı’ üzerinden propaganda yapmaya ve içerideki zalimliklerini unutturmaya çalıştı.

Suriye’de binlerce insanın katili Esad rejimi, ‘İsrail uçaklarını vurduk’ diyerek ‘İsrail karşıtlığı’ üzerinden propaganda yapmaya ve içerideki zalimliklerini unutturmaya çalıştı. Rejim, İsrail ile sorun yaşadıklarını belirttikleri Golan Tepeleri’nde yaşanan gelişmeler üzerine, Golan’a yakın Kuneytra kırsalında İsrail ordusuna ait bir savaş ve bir keşif uçağını SAM füzeleriyle düşürdüklerini iddia etti. Bu iddia üzerine, İsrail Askeri Sözcüsü, Suriye rejiminin iddialarının doğru olmadığını, iki füze ateşlendiğini ancak isabet sağlanmandığını açıkladı. Rejime göre füzeler, İsrail savaş uçakları Kuneytra kırsalındaki askeri mevzilere saldırdığı için atıldı.

ATEŞKESTE SAAT OYUNU

Suriye’de Kurban Bayramı’nın birinci gününde Rusya ve Esad rejimine ait savaş uçaklarının muhaliflere yönelik hava saldırılarında 34 kişi öldü. Suriye İnsan Hakları Ağı’nın (SNHR) yaptığı yazılı açıklamada, Rus ve rejim savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardımanlarda Şam’ın kırsalında 15, İdlib’te 14, Humus ve Dera’da 2’şer, Halep’te ise 1 kişinin öldüğü kaydedildi. Hayatını kaybedenler arasında çocuklar, kadınlar ve mezarlık ziyaretine gidenler de var. Öte yandan, SNHR, saldırıların ateşkesin yürürlüğe girmesinden önce (saat 19.00) gerçekleştiğini iddia etti.

BM’NİN TIRLARINA ESAD  ENGELİ

Suriye’de ilk gün çok iyi işlemeyen ateşkes ilanının ardından, insani yardım taşıyan 40 tır, dün Halep’e gitmek üzere Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gönderilen tırlar, Halep merkeze temel yardım malzemeleri taşıdı. Fakat Esad rejimi tırları BM’den gelmelerine rağmen engelledi. Engele gerekçe olarak BM ve Esad yönetimi ile koordineli olunmaması gösterildi.

 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |