Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

Suriye ve Rus uçakları Hama ve İdlib'e saldırı düzenledi

Okunma: 651
SURİYE 1 Mayıs 2019 12:44
Videoyu Aç Suriye ve Rus uçakları Hama ve İdlib'e saldırı düzenledi

Suriyeli muhalifler, Rusya ve Suriye savaş uçaklarının Hama ve İdlib kasabaları ve köylerine çok sayıda saldırı düzenlediğini bildirdi.

KahveKitap
Muhalif gruplardan Ceyşu’l İzze’nin askeri lideri Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, “Savaş uçakları ve helikopterlerinin düzenlediği hava saldırıları, muhalif grupların kontrolü altında bulunan bölgelerde 6 aydan uzun bir süredir yaşanan en şiddetli olaydı” ifadelerini kullandı. Muhalif lider, Hama ve İdlib’de 9’dan fazla köye yönelik top mermileri ve roketlerle gerçekleştirilen saldırıların yanı sıra Kafr Nabude ve el-Hubeyt kasabalarının üzerinde varil bombası atan 6 helikopter görüldüğünü aktardı.

Bununla birlikte Suriyeli muhalif liderlerden biri de yaptığı açıklamada, Rus kuvvetleri ve Suriye rejim güçlerinin, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgeleri hedef alan hareketliliğin, askeri takviyeler yapıldıktan sonra Hama ve İdlib’e yapılması planlanan operasyon için bir ön hazırlık olduğunu söyledi.


Şam, Astana görüşmelerini engellemeye çalışıyor

Muhalif lider, rejim güçlerinin Şam, Humus ve Dera’nın kırsal bölgelerini kontrol altına aldıktan sonra İdlib ve Hama kırsalının önlerinde durmayacaklarını belirtti. Suriyeli muhalif, Hama kırsalındaki Şir Magar'da Astana garantörlerinden Türkiye’nin gözlem noktasının varlığına rağmen kontrol noktasının çevresinin bombalandığını ve Suriye hükümetinin, İdlib’e yönelik saldırıları haklı göstermek için Astana görüşmelerini engellemeye çalıştığını ifade etti.

İdlib bölgesinde Suriyeli muhaliflere bağlı sivil savunma ekibinden bir kaynak, Şir Magar’daki Türk gözlem noktası çevresinin 10’dan fazla top mermisiyle hedef alındığını, saldırı sonucu kontrol noktası yakınlarında 2 kişinin öldüğünü ve 15’ten fazla kişinin yaralandığını kaydetti.

Soçi’de varılan anlaşma sonucu Ekim ayı ortalarında kurulan Türk-Rus kontrol noktaları, Suriye’nin 15 ila 20 kilometre derinliğinde İdlib ve Hama’daki silahtan arındırılmış bölgelerde konuşlandırılmış durumda.


SOHR: Ateşkes bölgeleri hedef alındı

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), savaş uçakları ve helikopterlerin İdlib ve Hama üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiğini ve ateşkes bölgelerini hedef aldıklarını bildirdi.
SOHR, İdlib ve Hama kırsalında bulunan Kafr Nabude kasabasına 14, el-Hubeyt kasabasına 8, Kale el-Madik kasabasına 5, el-Havaş köyüne 4 ve 7 ayrı köye de 2’şer olmak üzere toplam 48 varil bombası atıldığını aktardı.
Gözlemevi ayrıca, Hama ve Havice'nin kuzeyindeki es-Sahr köyü ve Sehl el-Gab bölgesindeki Cisr Beyt Ras’ın varil bombalarıyla hedef alındığını ve savaş uçaklarının Sehl el-Gab’daki el-Havaş köyünü birçok kez makineli tüfeklerle taradığını belirtti.
SOHR, köye yönelik yoğun saldırılarla eş zamanlı olarak Rus savaş uçaklarının birkaç saat boyunca köyün eteklerindeki dağları ve Cisr eş-Şuğur kırsalına doğru giden yolu havadan bombaladığını belirtti. Bununla birlikte SOHR,  Hama'nın kuzeybatı kırsalındaki Sehl el-Gab bölgesinde faaliyet gösteren grupların karşı ateş açtığını ve bu sırada rejim güçleri ve destekçilerinden 3 unsurun öldürüldüğünü aktardı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder