Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2017 - Pazartesi

Suriyeli Gazeteci Hadi el-Abdullah’a Ödül

Okunma: 2976
SURİYE 9 Kasım 2016 09:44
Videoyu Aç Suriyeli Gazeteci Hadi el-Abdullah’a Ödül

Suriyeli gazeteci Hadi el-Abdullah, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından verilen “Basın Özgürlüğü Ödülü”nü kazandı.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

Suriyeli gazeteci Hadi el-Abdullah, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından verilen “Basın Özgürlüğü Ödülü”nü kazandı. 

Ödülü, geçen sene de, yine bir Suriyeli gazeteci olan Zine Erahim kazanmıştı. Erahim, Esed rejimine bağlı güçlerin yoğun saldırıları altında bulunan Halep’ten, dünyaya haber ulaştırıyordu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Basın Bürosu, Hadi el-Abdullah’ı kazandığı ödül münasebetiyle tebrik etti. Başarılarının devamını temenni etti.

El-Abdullah’ın, Esed rejiminin Suriye’de işlediği savaş suçlarını belgelemek için hayatını ortaya koyduğunu belirten SMDK Basın Bürosu, onun yaptığı işin cephelerde savaşan mücahidlerin yaptıklarıyla eşdeğer olduğunu vurguladı.

Suriye’nin çeşitli bölgelerinde yaşananlara dair dünyaya haber ulaştıran el-Abdullah, Esed rejimi ve Rusya’nın, Suriye’de işlediği birçok savaş suçunu belgelendirmeyi başarmıştı.

Kendisine verilen ödüle ilişkin, Twitter hesabı aracılığıyla bir açıklamada bulunan Hadi el-Abdullah, “Aldığım ödülü, hayatını direniş yoluna adayan gazeteci meslektaşlarım Hadi el-İsa, Tarrad el-Zahuri, Basil Şehade, Wesim el-Adl, Şamil el-Ahmet ve tüm şehidlere armağan ediyorum” dedi.

1987 doğumlu genç bir gazeteci olan el-Abdullah, açıklamasında, ayrıca, “Ödülümü, ayrıca, yıllardır yaşadığımız karanlık gecelerimizi aydınlatmak için çalışan herkese, işgalci zalimlerin bıçaklarıyla boğazlanan mazlumlara, aileme, anne ve babama adıyorum” ifadelerini kullanarak, “Gerçek başarı, kazandığım bu ödül değil, büyük devrimimizin başarısı olacaktır” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Sınırsız Gazeteciler Örgütü tarafından, konuya ilişkin yapılan açıklamada, Hadi el-Abdullah’ın, katliamların yaşandığı bölgelere yabancı gazetecilerin aksine tereddüt etmeden giderek orada yaşananları kamuoyuna ulaştırdığına dikkat çekildi.

El-Abdullah’ın, rejim güçlerinin bombardımanı altında haberlerini yaptığının altı çizilen açıklamada, “Hadi el-Abdullah, gazetecilik mesleğini icra ederken ölümle burun buruna geldi. En yakın arkadaşı Halid el-İsa’yı, bulundukları eve yönelik yapılan saldırıda kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |