Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

Suriyeli muhalifler rejimle 'doğrudan müzakere' istedi

Okunma: 1643
SURİYE 23 Şubat 2017 10:07
Videoyu Aç Suriyeli muhalifler rejimle 'doğrudan müzakere' istedi

Suriye muhalefeti, Cenevre'de Birleşmiş Milletler gözetiminde başlayacak görüşmelerde Esed rejimi ile doğrudan görüşme ve müzakerelerde bulunmayı talep ettiklerini duyurdu

Suriye muhalefeti, yarın İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler gözetiminde başlayacak görüşmelerde Beşşar Esed rejimi ile doğrudan görüşme ve müzakerelerde bulunmayı talep ettiklerini duyurdu.

Görüşmeler için Cenevre'ye gelen muhalefet heyetinin sözcüsü Salim el-Muslat, heyetin bulunduğu Crown Plaza Otel'de basın mensuplarına açıklama yaptı.

Muslat, "Bu turun daha önceki Cenevre görüşmeleri gibi olmasını istemiyoruz. Bu kez doğrudan görüşme ve müzakereler talep ediyoruz." dedi.

Geçen turlarda olduğu gibi "odalarda müzakere" istemediklerini vurgulayan Muslat, "Doğrudan görüşmeler istememizin sebebi zamandan tasarruf etmektir. Zira her geçen gün Suriyelilere pahalıya mal oluyor." dedi.

Muslat, Cenevre'deki 4. tur görüşmelerin görüşmelere, haziran 2012'de düzenlenen ilk turda kabul edilen "Cenevre 1 Bildirisi" dayanarak geldiklerinin altını çizdi.

"Bu bildirinin öngördüğü tam yetkili geçiş yönetimini konuşmaya geldik." diyen Muslat, müzakerelerin başarıya ulaşması için Cenevre 1 Bildirisi dışındaki yönetim şekillerinin gündem dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

ASKERİ GRUPLARIN DURUMU

Müzakere heyetinde askeri grupların varlığının önemli olduğuna işaret eden Muslat, şunları kaydetti:

"Sahada karar sahibi onlardır. Bunlar ılımlı gruplardır. Suriyelilerin haysiyetini koruyan gruplardır. Müzakereleri aksatmakla suçlanamazlar. Muhalefet heyetinde yer alan askeri ve siyasi gruplar, sonuç almakta ciddiler."

İran'ın rolüne de değinen Muslat, "İran işgalci bir ülkedir. Astana'da iddia ettiği gibi garantör olamaz." diye konuştu.

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |