Video Foto Galeri Yazarlar
25.4.2019 - Perşembe

Suriyeli mülteciler Lübnan’dan ayrılıyor

Okunma: 774
SURİYE 9 Kasım 2018 15:54
Videoyu Aç Suriyeli mülteciler Lübnan’dan ayrılıyor

Onlarca Suriyeli mülteciden oluşan yeni grup Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) takibiyle Lübnan kamu güvenliği tarafından düzenlenen dönüş operasyonları kapsamında Lübnan’dan ayrıldı.

Bekaa’dan ve Beyrut’a kadar birçok bölgede toplanan mülteciler, Suriye otobüslerine nakledilmek üzere Lübnan sınırına doğru yola çıktı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre 53 mülteci, Beyrut’taki Kamil Şamun Stadyumu’ndan iki otobüs ile ayrıldı.

İki otobüs de Lübnan Kamu Güvenliği, Lübnan ordusu ve Kızılhaç komitesi ile Hasbaya’dan Suriye’ye doğru yola çıktı. Ulusal Bilgi Ajansı’nın haberine göre mülteciler Fabrika Geçişin’nden geçerek Humus, Şam ve Dera’daki bölgelere gönderilecek.

Ayrıca Bekaa’daki Arsal’dan da yaklaşık 80 göçmen Lübnan Kamu Güvenliği, UNCHR personelleri, sivil toplum temsilcileri ve Lübnan ordusu askerlerinin yanı sıra Lübnan’daki Kızılhaç’a ait ambulans ve mobil kliniklerle birlikte Zumrani Geçişi yoluyla Suriye’deki Kalamun’a doğru yola çıktı.

Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye şehrinden de yeni bir mülteci grubu ayrıldı. Lübnan’daki Suriyeli İşçilerin Sendika Başkanı Mustafa Mansur, “Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüş operasyonları, kamu güvenliği ile koordineli olarak devam ediyor” açıklamasında bulundu. Özellikle Suriye’nin yeniden inşa sürecine girmesinden sonra söz konusu mültecilerin dönüş masraflarını kendilerinin karşıladığını işaret eden Mansur, tüm göçmenlerin dönüşleri önündeki engellerin kalkmasını ümit ettiğini dile getirdi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder