Video Foto Galeri Yazarlar
25.4.2019 - Perşembe

Suudi Arabistan Kasım Süleymani'yi terör listesine aldı

Okunma: 552
İRAN 24 Ekim 2018 09:26
Videoyu Aç Suudi Arabistan Kasım Süleymani'yi terör listesine aldı

Suudi Arabistan ve Bahreyn İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'yi terör listesine aldı.

İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'ye Suudi Arabistan'dan yaptırım geldi.

Suudi resmi haber ajansı SPA, İran Devrim Muhafızları ile onun yurtdışı kolu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'nin, Suudi Arabistan ve Bahreyn tarafından ''terör listesine'' alındığını duyurdu.

Kararın sebebine ilişkin açıklama henüz yapılmadı.

İran ve Suudi Arabistan, son olarak Ahvaz saldırısı sebebiyle gerilim yaşamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberinde, ABD, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, BAE, Kuveyt ve Umman'ın, Afganistan'daki Taliban'a kolaylık sağladığı ifade edilen 3 İranlının da aralarında bulunduğu 9 kişiyi terör listesine aldığı belirtildi.

Terör listesine alınan kişilerin kimliğiyle ilgili bilgi verilmeyen haberde, terör listesine alma adımının, devletlerden ve terör örgütlerinden gelen tehditler de dahil olmak üzere terör finansman ağları hakkındaki bilgileri belirlemek, izlemek ve paylaşmak için ortak bir çaba çerçevesinde atıldığı ifade edildi.

Öte yandan, Suudi Arabistanlı bir kaynağa dayandırılan aynı haberde, Suudi Arabistan ve Bahreyn'in, İran Devrim Muhafızları'nın yanı sıra İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani ve İranlı Hamid Abdullahi ile Abdurrida Şehlay'ı terör listesine aldığı aktarıldı.

Açıklamada, TFTC üyesi 7 ülkenin yaptırım uygulayacağı kişilerin isimleri, Muhammed İbrahim Owhadi, İsmail Razavi, Abdullah Samed Faruk, Muhammed Davud Müzzamil, Abdülrahim Manan, Abdül Aziz, Sadri İbrahim, Hafız Majid ve Naim Barich olarak sıralandı.

Haberde, ABD Hazine Bakanlığının da daha önce Tahran'ın "yıkıcı ve terörist" diye nitelendirilen faaliyetlerine maddi destek sağladıkları gerekçesiyle devrim muhafızları ile söz konusu 3 kişi hakkında aynı uygulamada bulunduğu kaydedildi.

Atılan adımla terör listesine alınan kişilerin ilgili ülkelerdeki mal varlıkları dondurulmuş ve onlarla ilişki kurmak yasaklanmış oldu. 
 

Kaynak : dunyabulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder