Video Foto Galeri Yazarlar
24.8.2019 - Cumartesi

Suudi Arabistan ve ABD arasındaki askeri tatbikat sona erdi

Okunma: 336
KÖRFEZ ÜLKELERİ 26 Temmuz 2019 11:18
Videoyu Aç Suudi Arabistan ve ABD arasındaki askeri tatbikat sona erdi

Suudi Arabistan ve ABD arasındaki “Gayretli Komutan 2019” isimli askeri tatbikat, Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Fahd bin Abdullah el-Mutayr ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Terry Ferrell’ın katılımı ile birlikte dün sona erdi. İki hafta süren tatbikat Kral Halid Hava Üssü’nde gerçekleşti.

KahveKitap

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kara Kuvvetleri Komutanı, yapılan askeri tatbikatın iki ülke arasındaki işbirliğinin yanı sıra tecrübe ve savaşa hazırlık kabiliyetlerini arttırma amaçlı yapıldığını belirterek, tatbikatın Suudi Arabistan Kara Kuvvetlerinin dost ülkelerle birlikte yürüttüğü eğitimin ve ortak çalışmanın bir parçası olduğu ifade edildi.

CENTCOM Komutanı Terry Ferrell, “Uzun yıllardır var olan dostluğu bünyesinde barındıran bu harika tatbikata katılma fırsatı bulduk. Dostluk devam edecek ve daha da güçlenecek” diyerek, tatbikata katılan herkese teşekkür etti.Öte yandan, “Gayretli Komutan 2019” isimli askeri tatbikatı yöneten Tuğgeneral Muhammed bin Muhsin es-Senani, tatbikatın, tüm askeri operasyonların uygulanmasında komuta ve kontrol kavramlarının önemine vurgu yapmak için gerçekleştirildiğine değinerek, tatbikatın kendisine görev verilen kuvvetlerin tamamıyla güven sağladığına dikkat çekti.

Es-Senani açıklamasında, tatbikatın topçu tugayındaki komuta merkezlerinin kontrol çalışması ve koordinasyonunun yanı sıra farklı birçok operasyon uygulamaları ile sonuçlandığını dile getirdi.

Tatbikatın, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’nin savaş verimliliğini arttırmak adına dost ülkelerin katılım sağladığı ortak tatbikatlar kapsamında yapıldığı ifade edildi.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder