Video Foto Galeri Yazarlar
22.5.2019 - Çarşamba

Suudi Kralı'ndan görevden alma dalgası: Dışişleri bakanı da değişti

Okunma: 548
KÖRFEZ ÜLKELERİ 27 Aralık 2018 18:42
Videoyu Aç Suudi Kralı'ndan görevden alma dalgası: Dışişleri bakanı da değişti

Suudi Arabistan'da ipleri oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a (MbS) bırakırken Cemal Kaşıkçı cinayeti gibi badirelerle karşılaşan Suudi Kralı Selman, bugün bir kararnameyle kilit bakanlıklar ve makamlarda değişiklik yoluna gitti.

Suudi Arabistan'da ipleri oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a (MbS) bırakırken Cemal Kaşıkçı cinayeti gibi badirelerle karşılaşan Suudi Kralı Selman, bugün bir kararnameyle kilit bakanlıklar ve makamlarda değişiklik yoluna gitti. Özellikle Dışişleri Bakanlığı ve ulusal güvenlikle ilgili makamlarda yapılan değişiklikler dikkat çekti.

Kral, MbS'nin başkanlığındaki Siyaset ve Güvenlik İşleri Konseyi'nin yeniden yapılandırılması için de bir kararname yayımladı. Konsey'de aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı da olan Veliaht Prens'in yanısıra içişleri bakanı, enformasyon bakanı, dışişlerinden sorumlu bakanlar, devlet bakanları, istihbarat servisi başkanı, devlet güvenliği başkanı ulusal güvenlik danışmanı yer alacak.

Ulusal Muhafızlar Bakanlığına Prens Miteb bin Abdullah yerine Prens Abdullah bin Bender bin Abdulaziz getirildi. Musa'ad Ayban Ulusal Güvenlik Danışmanı, General Halid bin Karar el Harbi de Genel Kamu Güvenliği Direktörü oldu.

Turki eş Şebane, Avvad bin Salih el Avvad'ın yerine Enformasyon Bakanı, Hamed el Şeyh de Ahmed bin Muhammed el İsa'nın yerine Eğitim Bakanı atandı.

Turizm Genel Müdürlüğünden alınan Sultan Bin Salman, yeni kurulan Uzay Genel Müdürlüğü'nün başına getirildi.

Sergiler ve Konferanslar Genel Organizasyonu adı altında yeni bir organ daha kurulacağı, bunun yönetim kurulunun başına Dr. Mecid bin Abdullah el Kasabi'nin getirildiği duyuruldu.

Turki el Şeyh Spor Genel Müdürlüğünden alınıp Eğlence Genel Müdürlüğüne getirilirken, sporda bayrağı Abdulaziz bin Turki devraldı.

Turki bin Talal, Faysal bin Halid yerine Asir Bölgesi Valisi, Faysal bin Navaf da Bader bin Sultan yerine Cuf Bölgesi Valisi, Bader bin Sultan ise Mekke Valisi Yardımcısı yapıldı.

Kaynak : sputniknews tr

Haber var islah eder, haber var ifsad eder