Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

Suudi Prens: İsrail'in parası, Suudilerin aklıyla barış mümkün

Okunma: 499
KÖRFEZ ÜLKELERİ 16 Şubat 2019 10:50
Videoyu Aç Suudi Prens: İsrail'in parası, Suudilerin aklıyla barış mümkün

Suudi Prens Turki bin Faysal El Suud İsrail ve Suudi Arabistan'ın barış için birlikte çalışacak mali güce ve siyasi akla sahip olduklarını söyledi.

KahveKitap

Filistin meselesi çözüme kavuşturulmadan İsrail ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin başlamasını beklememek gerektiğini belirten El Suud, Başbakan Netanyahu'nun Filistin konusunda ilerleme olmadan ilişkilerin başlayabileceği yönündeki sözleriyle İsrail toplumunu yanlış yönlendirdiğine dikkat çekti.

Aynı zamanda veliaht prens Muhammed bin Salman'ın kuzeni olan Turki bin Faysal El Suud İsrail merkezli Channel 13 kanalına konuştu. Suudi Arabistan'da yönetimdeki rolü artan veliaht prens Muhammed bin Salman'ın İsrail ile daha sıcak ilişkilerden yana olduğu söylentilerinin doğru olmadığını söyledi.

El Suud, daha önce Suudi Arabistan istihbarat başkanı ve Londra'da Suudi Büyükelçi görevlerinde bulunmuştu.

Televizyon programındaki konuşmasında Netanyahu'nun Ortadoğu politikalarını eleştiren Suudi Prens, "Suudi yönetimin Ortadoğu'da barışa yönelik pozisyonu, İsrail'in politikalarını da hesaba katarak belirleniyor. 2002 yılında veliaht prens Abdullah barış planını sunduğunda İsrail buna karşılık vermedi. Ama İsrail'in parası ve Suudilerin aklı ile daha ileriye gitmek mümkün. Tabi eğer bir barış planı varsa. Ama maalesef İsrail, Riyad'ın barışa yönelik tüm çabalarını görmezden geldi." dedi.

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammet bin Selman geçen yıl İsraillilerin kendi ülkelerinde barış içinde yaşama hakkı olduğunu söylemişti.

İsrail, ön koşulsuz Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkileri başlatmak istiyor ancak Riyad Ortadoğu'da iki devletli bir çözüm planının uygulamaya konulmasını şart koşuyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder