Video Foto Galeri Yazarlar
13.12.2018 - Perşembe

Tahriki Taliban Liderinin Oğlu ABD Drone Saldırısında Hayatını Kaybetti

Okunma: 1403
İSLAM DÜNYASI 9 Mart 2018 12:01
Videoyu Aç Tahriki Taliban Liderinin Oğlu ABD Drone Saldırısında Hayatını Kaybetti

Pakistan Tahriki Taliban (TTP) lideri Molla Fazlullah’ın oğlu, Afganistan’da drone saldırısında 19 kişi ile birlikte hayatını kaybetti.

NisaButikAdana

Afganistan’ın Kunar bölgesinde Molla Fazlullah’ın oğlu dahil olmak üzere 19 üyesi, ABD’nin drone saldırısında hayatını kaybetti.

Grup, Pakistan’ın Bajaur bölgesindeki yerel gazetecilere verdiği demeçte TTP kampına düzenlenen saldırıda 19 üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

Ayrıca saldırıda altı Pakistan Tahriki Taliban üyesinin yaralandığı bildirildi.

Pakistan gazetesinin bildirdiğine göre, önde gelen TTP komutanı Gül Muhammed ve fedai operasyonlarını düzenleyen üyelerin eğitmeni Yaseen de saldırıda hayatını kaybetti.

Pakistan, ABD ve Afgan güçlerinin Pakistan-Afganistan sınırındaki TTP kuvvetlerini hedef almak için yeterince çabalamadığını sık sık belirtiyor.

TTP ve üyeleri Pakistan güvenlik güçlerinine büyük çaplı saldırılar yapmaya devam ediyor.

 

Pakistan ordusu, 2013’ten beri TTP ve müttefikleri için savaşan en az 4.000 savaşçıyı öldürdüğünü söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Tehmina Janjua, ABD ile aralarındaki gerginliklerin azaltılması amaçlı görüşmeler için bu hafta Washington’da bulunuyor.

Ocak ayında ABD Başkanı Donald Trump, Afgan Talibanı ve Hakkani grup üyelerine güvenli bir sığınak sağladığına dair iddialar üzerine Pakistan’a askeri yardımda 1.1 milyar dolardan fazla kesinti yaptı.

Pakistan, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin 16 yıldan fazla süren savaştan sonra Afganistan’ı güvenceye alma iddiasının başarısızlığa uğradığını belirtti.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana