Video Foto Galeri Yazarlar
23.11.2017 - Perşembe

Tahrir Şam Lideri Ebu Cabir Kimdir

Okunma: 8231
SURİYE 9 Şubat 2017 16:04
Videoyu Aç Tahrir Şam Lideri Ebu Cabir Kimdir

Suriye Muhalefetinin Birleşme Noktası Olan Heyetu Tahriri'ş Şam Genel Emiri Ebu Cabir Kimdir?

Asıl adı Hişam Eş Şeyh olan Ebu Cabir, Halep'in doğusunda Meskene (Maskanah) beldesinde doğdu. 10 çoçuk babasıdır.

Halep üniversitesi Makine mühendisliği fakültesinden mezun oldu.Halep'te ilmi çalışmalarda yüksek mevkilere ulaşarak Savunma sanayi fabrikalarında uzman olarak görev yaptı.

Irak'ta Amerika'ya karşı direnişe katkı sağladı. Amerika'ya karşı savaşmak isteyen savaşçılara Suriye'den Irak'a güvenli yol sağlıyordu.

2005 Yılında Suriye Rejimi tarafından tutuklandı. Bazı hapishanelerde kaldıktan sonra meşhur Saydnaya Cezaevine gönderildi. Saydnaya katliamına şahit oldu. Mahkumiyetinin altıncı yılı 2011'de af kapsamında serbest bırakıldı.

Halep'in kuzeyve batı kırsalında rejime karşı mücadele eden muhalif gruplara katıldı. İlk olarak El Fecr İslami Hareketi saflarında savaşan Ebu Cabir künyeli Haşim Eş Şeyh, kendi bölgesindeki Musab bin Umeyr tugayındaki savaşçıları yönetti.

Ahraruş Şam Hareketinin Şura konseyi üyesi olarak seçildi. Doğu Gutaya Emir olarak atandı.

9 Eylül 2014'te Ahraruş Şam Lideri Hassan Abud'la beraber hareketin 45 komutanın öldürülmesinden sonra Ahraruş Şam'a genel komutan olarak seçildi.

Ahraruş Şam'da bir yıllık görev süresini bitirdikten sonra görevi Muhammed El Mısri'ye devretti. Ahraruş Şam içerisinde Ceyşul Ahrar'ı teşkil etti. Geçtiğimiz günlerde Ceyşul Ahrar'ı fes ederek Suriye muhalefetinin teşkil ettiği yeni birlik olan Heyetu Tahriri'ş Şam'un Genel lideri oldu.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder