Video Foto Galeri Yazarlar
20.5.2019 - Pazartesi

Tahrir'uş Şam, İdlib'teki suikastcilerin kimler olduğunu açıkladı

Okunma: 4852
SURİYE 1 Haziran 2018 12:14
Videoyu Aç Tahrir'uş Şam, İdlib'teki suikastcilerin kimler olduğunu açıkladı

Heyet Tahrir'uş Şam, İdlib'teki grupların ateşkesi sonucunda başlayan suikast eylemlerini düzenleyenlere operasyonlarını sürdürüyor. Öldürülen suikast timi üyeleri...

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Özgür kuzey Suriye bölgesi geçen dönemlerde, ribat tutanlarla yoldan geçenleri bir birinden ayırt etmeyen bir takım suikastlara ve mayın ve bomba yüklü motosikletler aracılığıyla uzaktan patlatma eylemlerine tanık oldu. Bu durum, onlarca kurban ve daha fazla yaralılar verilmesiyle sonuçlandı. Mahkeme dosyaları ve suçluların itirafları gereğince bu eylemlerin ardında iki grup bulunmaktadır: IŞİD ve Esed Rejimi uzantıları. Özgür bölgelerdeki halkı tedirginliğe düşüren bu olgunun sonlandırılması için Hey’et Tahriru’ş-Şam zaman zaman emniyet operasyonları düzenlemekteydi.

Gözetleme ve takipler sonunda Hey’et Tahriru’ş-Şam’a bağlı emniyet biriminin IŞİD uzantılarının yerleri hakkında dakik malumatlara ulaşılmasıyla, örgüt üyelerinden “idari yardımcı” konumunda olan bir üye ele geçirildi. Rolü gereği bu kimse üzerinden örgütün planları ortaya çıkarıldı. Hey’et Tahriru’ş-Şam’a bağlı emniyet operasyonu sorumlusu Usame Halid’in ifadesiyle, bu, operasyonun ipucu konumunda bir gelişme olmuştur.

Halid, mezkur üyenin itiraflarının, emniyet birimini Batı İdlib Salkin kasabası yakınlarında IŞİD'in yönettiği gizli bir kampa ulaştırdığını, yine aynı üyenin örgüt unsurlarına mahsus misafirhane ve merkezlerin tespit edilmesine neden olduğunu belirtti.

Emniyet operasyonu sorumlusu, IŞİD ile emniyet birimi unsurları arasında yaşanan çatışmada, Haricilerin kamp sorumlusunun öldürüldüğünü, 6 kişinin tutuklandığını ve patlamaya hazır mayın ve silahlar ele geçirildiğin tekit etti.

Diğer yandan Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet bürosu geçtiğimiz sabah İdlib kırsalına bağlı Cisruş-Şuğur kasabasında bir mayını etkisiz hale getirdi. Yine eş zamanlı olarak Ed-Dana kasabası emniyet birimleri, patlamaya hazır bomba yüklü bir motosikleti etkisiz hale getirip sahibini tutukladı.

Emniyet operasyonu sorumlusu, tutuklananların, durumlarına bakılması ve haklarındaki şer’i hükmün verilmesi için şeriat mahkemesine sevk edildiklerini belirtti.

Özgür bölgeleri hedef alan eylemlerde murabıt, mücahid ve avamdan birçok kimseler hayatını kaybetti. Bunların sonuncusu ve en çirkin olanı ise, ribat yerinde iftar sofrasındaki mücahidlere düzenlenen suikast olayıdır. Bu eylemler, çirkin bir suç ve devrim ve cihadın pusulasının saptırılması için ümitsiz bir girişim ve aynı zamanda -bunu yapanlar istese de istemese de- Batılı tarafların çıkarlarına hizmet eden bir tür sızmalardır. Sonuç olarak, bu eylemleri uşak bir istihbarat ya da uluslararası istihbaratların kullandıkları ahmaklardan başkası yapmamaktadır. Bunların hepsi de, Esed rejimi ve Rus müttefikinin çıkarlarına hizmet eden eylemlerdir.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Heyet Tahrir'uş Şam, İdlib'te suikast operasyonları yapan Azerbaycan asıllı  IŞİD üyesi Ebu Cemal Azeri'yi Salkin bölgesinde yaşanan çatışmada etkisiz hale getirdi.


Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder