Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Tahrir'uş Şam: Katarlılarla Şiiler Arasındaki Müzakerelerle Alakamız Yok

Okunma: 2711
SURİYE 22 Nisan 2017 19:41
Videoyu Aç Tahrir'uş Şam: Katarlılarla Şiiler Arasındaki Müzakerelerle Alakamız Yok

Heyet Tahrir'uş Şam Sözcüsü, 2015 yılında Irak’ın güneyinde kaçırılan ve Cuma günü serbest bırakılan Katarlılarla için İran destekli Şii milislerle yapılan görüşmelerle alakalarının olmadığını söyledi.

İmad El Din Mücahit, Suriye’deki 4 kasabadan yapılan tahliyelerin Katarlı rehinelerin bırakılmasıyla bir ilgisinin olmadığını kaydetti.

Sünni Müslümanların yaşadığı ve Rejim kuşatması altındaki Medaya ve Zebedani ile Nusayri-Alevilerin yaşadığı ve Sünni Muhaliflerin kuşatmasındaki Fua ve Kefreya’dakilerin karşılıklı tahliyesini öngören bir anlaşma yapılmıştı. Anlaşma çerçevesinde yapılan tahliyelerin ardından bazı yayın organları, Sünni halkın Katar’ın arabuluculuğuyla tahliye edildiğini iddia ederek, direnişçilerin dışarıdan kontrol edildiği izlenimini vermek istemişti.

Tahrir Eş Şam Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamayla söz konusu yayın organlarının iddiaları yalanlandı.

Tahrir eş Şam Sözcüsü Mücahit, Katarlıların serbest bırakılması için yürütülen müzakerelerin Katar Hükumeti ve Iraklı milislerin arasında geçtiğini belirtti.

İmad El Din Mücahit bir basın kuruluşuna yaptığı açıklamada karşılıklı tahliye anlaşması kapsamında serbest bırakılan 750 tutuklunun İdlib’e ulaştığını bildirdi.

Asyanın Sesi


Haber var islah eder, haber var ifsad eder