Video Foto Galeri Yazarlar
16.7.2019 - Salı

Tahrir'uş Şam; Yermuk kampı saldırıları, insani felaketin uyarıcısıdır

Okunma: 2867
SURİYE 24 Nisan 2018 15:00
Videoyu Aç Tahrir'uş Şam; Yermuk kampı saldırıları, insani felaketin uyarıcısıdır

Filistin'li mültecilerin bulunduğu Yermuk kampına rejim ağır bombardımanlar gerçekleştirirken, kampın etrafının %95'i IŞİD ve rejimin muhasarasında.

KahveKitap
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Günlerdir ağır bombardıman altındaki Yermuk kampındaki durumu İdlib'te yer alan İba haber ajansı açıkladı. İba ajansı HTŞ komutanından bölge hakkında bilgi aldı ve son durumu paylaştı.

Mücrim rejim kuşatma altında bulunan Yermuk kampına yönelik yürüttüğü askeri saldırılarını artırıyor:
 

Hey’et Tahriru’ş-Şam Yermuk Kampı askeri komutanı Ebu Cihad es-Sehli İBA'ya şu açıklamalarda bulundu: “Bugün, pazar günü mücahidler, mücrim rejimin kuşatma altında bulunan Yermuk Kampı 30. cadde mihverine saldırı girişimini geri püskürttüler. Saldırı esnasında Nusayri ordusu askerlerinden bazıları öldürüldü.”

Askeri komutan, askeri hamlenin yanında kampın ve etraf bölgelerin yoğun bir şekilde hava saldırılarına ve muhtelif ağır silahlarla bombardımanlara tanıklık ettiğini, düzenlenen bombardımanlar sonucu bazı büyük binaların çöktüğünü ve Zeyd bin Hattab camisinin tamamıyla yerle bir olduğunu belirtti.

Kamp, uzun süreden beri IŞİD'le birlikte mücrim rejimin sıkı kuşatması altındayken, şimdide askeri saldırılara tanıklık etmekte. Bu durum, Kamp halkını çevreleyen bir insani felaketin uyarıcısı anlamına gelmekte.

 

Çok az bir kısmı Heyet Tahrir'uş Şam kontrolünde

Yermük Kampı’nın kuzeyinde Esed rejimi ile IŞİD arasında kalan 1 kilometrekarelik alanı ise rejim karşıtı silahlı gruplardan Heyet Tahrir Şam kontrol ediyor.

Yüz binden fazla sivil kuşatma altında

Yaklaşık 5 yıldır Esed rejimi ve İran destekli grupların kuşatması altındaki Yermük’ün IŞİD kontrolündeki bölgesinde yarısından çoğu Filistinli mültecilerden oluşan 2 bin 500 aile yaşıyor.

ÖSO kontrolündeki küçük alanda ise yaklaşık 100 bin sivil kuşatma altında.

 

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder