Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Tahrir'uş Şam; Zorluklara rağman Şam devrimi devam edecek

Okunma: 3250
SURİYE 22 Mayıs 2018 00:15
Videoyu Aç Tahrir'uş Şam; Zorluklara rağman Şam devrimi devam edecek

Heyet Tahrir'uş Şam komutanları son zamanlarda medya'da çıkan iddaları cevapladı.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Heyet Tahrir'uş Şam komutanları son zamanlarda bazı medya organları tarafından ortaya atılan iddiaları İBA haber ajansına cevaplandırdı, Hey’et Tahriru’ş-Şam’ın kendisini feshedeceği ya da Suriye sahası içerisindeki diğer gruplarla birleşeceği doğrultusunda haberler aktarmakta. Bu haberler, Astana 9 kararları ve Rusya’nın terör olarak adlandırdığı yapılarla savaşmak için İdlib şehrine saldıracağı doğrultusundaki açıklamalarla aynı zamanda gelmiştir. Konunun detaylarına vakıf olmak için İba Haber Hey’et Tahriru’ş-Şam Siyasi İşler  başkanı Dr. Yusuf el-Hecer’le bir röportaj gerçekleştirdi.

Hey’et Tahriru’ş-Şam Siyasi İşler başkanı Dr. Yusuf el-Hecer sözlerine şöyle başladı: “Bazı sosyal medya hesaplarının son dönemlerde Tahriru’ş-Şam’ın diğer gruplarla birleşmesi ya da kendisini feshetme niyetiyle ilgili olarak; bunun Hey’et’in iç kurulunun dışında bir görüşme ya da pazarlığa boyun eğerek olmayacağını, Hey’et’in kurulduğu sabiteler çerçevesinde ve Şam ehlinin cihadını ve mübarek devrimlerini koruyacak şekilde genel maslahatı gerçekleştirmeye olan isteğimizle olacağını tekit ederiz.”

El-Hecer, Hey’et Tahriru’ş-Şam’ın uluslararası anlaşmalarda her hangi bir taraf olmadığını, Cenevre, Astana ve Soçi gibi Suriye devrimini tasfiye etmeyi, adil davasını öldürmeyi ve ilkelerini saptırıp mücrim rejiminin üretiminin ve müesseselerinin yeniden gelmesi adına yürütülen siyasi süreçler karşısındaki tutumunun açık olduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere, Suriye devrimini ve Şam ehlinin cihadı konusunu ele alan tüm bu toplantılar, mücrim rejimin, milislerinin ve müesseselerinin varlığını onaylamış, Suriyelilerin sıkıntılarına bakmamış ya da işgalci Rusya ve müttefiki İran’ın açıktan ve doğrudan Esed rejimini desteklemeleriyle işledikleri katliamları durdurmaya çalışmadığı gibi, bilakis bir şekilde mücrim rejimin en büyük destekçisi olmuştur. Bu durum karşısında Hey’et Tahriru’ş-Şam mücahidleri ve diğer gruplardaki mücahidler, açık bir şekilde uluslararası ve milletler tarafından terk edilmişlik arasında halkın adil taleplerini savunmak için kuzey ve güney savaş cephelerinde göğüslerini siper etmişlerdir.

Siyasi İşler başkanı ayrıca şu açıklamalarda bulundu: “Hey’et Tahriru’ş-Şam olarak bizler, devrimin tüm merhalelerinde ve şimdiye kadar özgür bölgelerin idaresi için yaşama uygun her projeye tutunmaya ve devrimin kazanımlarını koruma altına alacak, askeri ve siyasi kararlarının birleşmesiyle devrimi en iyi şekilde temsil edecek, devrimcilerin isteklerini gerçekleştirecek, fedakarlıklarına uygun ve Rahman’ın şeriatı gölgesi altında adalet, emniyet ve istikrarı kökleştirecek onurlu bir örnek sergilemeye son derece istekli olduk.

On binlerce şehidin, yüz binlerce yaralının ve milyonlarca tehcirin olduğu yedi senenin kurbanlıklarının hiçe sayılmaya çabalandığı toplantılar gölgesinde Şam ehlinin devrimi zorluklara girip engelleri aşmayı sürdürecektir. Buna karşın büyük devletler devrimi söndürmeye, etrafını sarmaya ve cani rejimi yeniden otorite yapmaya çabalayacaktır. Hak ile batıl ve adalet ile zulüm arasında sürekli devam eden çatışma sürmeye devam edecektir.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana