Video Foto Galeri Yazarlar
22.10.2018 - Pazartesi

Tahriru'ş-Şam'dan Badiye Birliği Tahhan'a suikast girişimi hakkında açıklama

Okunma: 2722
ÖZEL HABER 3 Kasım 2017 10:25
Videoyu Aç Tahriru'ş-Şam'dan Badiye Birliği Tahhan'a suikast girişimi hakkında açıklama

Tahriru'ş Şam; Ceyşu'l-Ahrar liderine yapılan suikast girişimi hakkında açıklama yaparak İba ajansına konuştu.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'de özgürleştirilmiş bölgelerde yayın yapan İBA Ajansı Ceyşu'l-Ahrar liderine yapılan suikast girişimi hakkında açıklama yapmak üzere Heyet Tahrir'uş Şam komutanlarıyla kısa bir röportaj yaptı. Açıklama metninde şunlar yer aldı.

Ceyşu'l-Ahrar grubunun sosyal medyada kendi hesabından yayınladığı bir açıklamada, Hey'et Tahriru'ş-Şam'a bağlı Badiye Birliğini Ceyş komutanlarına suikast girişiminde bulunmakla itham etti. Açıklamada belirtilenlere göre, suikast girişimi Güney kırsalında bulunan mücahidlerin ribat noktalarının denetlenmesi dönüşü sonrasında gerçekleşmiştir.

Olayın detaylarını öğrenmek için İba Haber ajansı Tahriru'ş-Şam Badiye Birliği askeri komutanı Lui eş-Şami ile görüştü. Lui eş-Şami şöyle dedi: "Araba kontrol noktasına yaklaştığında görevliler arabanın durmasını işaret ettiler. Bunun üzerine, teftiş edilmeden geçebilmek için araç hızını daha da artırdı. Aracın durması için havaya ateş edildi. Ancak buna karşılık olarak araç daha da hızlandı. Uyarı atışlarına uyulmadı. Bu durum kontrol noktası görevlilerini, durması için doğrudan araca ateş etme mecburiyetinde bırakmıştır."

Ayrıca askeri komutan; 'arabada bulunan kişinin grup emiri Ebu Salih Tahhan değil, Ceyşu'l-Ahrar'ın emni görevlilerinden Ebu Macid olduğunu' belirtmesinin yanında yine, 'bir kimsenin güpe gündüz insanların gözü önünde, hatta Hey'et'in kontrol noktasında bir suikast eyleminde bulunmasının makul olmadığını' belirtti.

Şunun hatırlatılmasına yarar var: Özgür bölgelerdeki kontrol noktaları, araçların teftişi ve güvenliğin sağlanması amacıyla ana kavşaklara ve askeri merkezlere yakın yerelere kurulmaktadır. Son dönemlerde mücahidlere karşı artan suikastler ve bombalama eylemleri kontrol noktalarının sıkılaşmasını gerektirmiştir.

Hatırlanacağı üzere, geçen ay Ceyşu'l-Ahrar aynı birliği, genel emni sorumluları Ebu Macid'e suikast girişiminde bulunmakla itham etmiş ancak Hey'et konuyla bir ilgileri bulunmadığını açıklamıştı.

13 Safer 1439 h. / 2 Kasım 2017

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder