Video Foto Galeri Yazarlar
26.6.2019 - Çarşamba

Tahriruş Şam ile Nureddin Zengi Arasında Ateşkes Sağlandı

Okunma: 4057
SURİYE 18 Kasım 2017 17:38
Videoyu Aç Tahriruş Şam ile Nureddin Zengi Arasında Ateşkes Sağlandı

Suriye'de bir süredir, iki grup arasında çıkan anlaşmazlıklar yerini ateşkes'e bıraktı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'nin etkili mücadele gruplarından Heyet Tahrir'uş Şam ile Nureddin Zengi grubu arasında yaşanan yaklaşık son bir haftalık anlaşmazlıklar yerini ateşkese bıraktı.

İki grubun arasında çıkan anlaşmazlıkların ardından Nurettin Zengi grubunun yaptığı tehlikeli hamleler karşısında Tahrir'uş Şam bölge sakinlerine ateşkes'e hazır olduğunu bildirmişti.

İba Haber'e özel bir kaynağın belirttiğine göre: "Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani Batı Haleb kırsalında aşiret önderleri ve ileri gelenlerden oluşan bir heyetle görüştü. Onlara, Nureddin_Zenki Hareketi'yle olan olayların detaylarını ve yanıltılan yönlerini açıkladıktan sonra; Hey'et'in ateşkes için hazır olduğunu ve devam eden sorunların halli için bir iyi niyet girişimi olarak her iki tarafın esirlerini teslim etmesi önerisini sundu."

Ayrıca kaynak; 'Zenki tarafından yürütülen bu saldırıların, Doğu Hama ve Güney Haleb'de mücrim rejimin hazırlık içerisinde olduğu ve ilerleme girişimlerinde bulunduğu bir zamanda yürütüldüğüne' değindi.

Yine aynı kaynak, 'Nureddin Zenki Hareketi'nin medya ve sahada gerginliğin sürdürülmesinde ısrar etmesinin ve vakıadan uzak gerçekleşmesi olanaksız şartlar öne sürmesinin, fevri hareket ettiklerini gösterdiğine ve sonucunun ne olacağını bilmedikleri adımlar attıklarına' değindi.


Bölgedeki tepkiler üzerine Nureddin Zengi tugayı komutanları İlim ehlinin girişimleri ile ateşkes masasına oturdu.

Son gelen açıklamalara göre; Hey'et Tahriru'ş Şam ve Nureddin Zengi Hareketi, ateşkes, seferberliklerin durdurulması ve doğrudan iki tarafın ellerinde bulunan esirleri serbest bırakması üzerine ittifak etti.

 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder