Video Foto Galeri Yazarlar
24.3.2018 - Cumartesi

Tahriruş Şam Türk Askeri İdlib'e girerse işgalci konumundadır, onlara karşı savaşılacaktır

Okunma: 5248
SURİYE 17 Eylül 2017 04:40
Videoyu Aç Tahriruş Şam Türk Askeri İdlib'e girerse işgalci konumundadır, onlara karşı savaşılacaktır

Türk Ordusunun İdlib’e girme kararına karşı Konsey’in kararının net olduğu ifade edilen açıklamada Heyet Tahrir Eş Şam’ın Türk askerlerine karşı savaşacağı belirtildi.

Heyet Tahrir Eş Şam hakkında çıkan haberlerin grup adına onaylandığı ya da reddedildiği sosyal medya hesabından Türkiye’nin İdlib’e girme kararı değerlendirildi.

Türk Ordusunun İdlib’e girme kararına karşı Konsey’in kararının net olduğu ifade edilen açıklamada Heyet Tahrir Eş Şam’ın Türk askerlerine karşı savaşacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca özgürleştirilen topraklara giren her kuvvetin Heyet Tahrir Eş Şam tarafından işgalci olarak kabul edileceği bildirildi.

Heyet Tahrir Eş Şam’ın ‘Genel Meclisi Şura’ adındaki hesaptan ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Türk Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Astana’da varılan anlaşmanın sonucunda İdlib’e gireceklerini belirtti. Astana'dan çıkan karara göre İdlib'in bir kısmına Türk ordusu girerken, bir kısmına Türk askeriyle beraber Rusya girip kontrol sağlayacak ve diğer kalan kısmı İran menşeili Esed rejimi kontrol edilmesine kararlaştırıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Astana toplantılarının üç garantör ülkesi arasında sağlanan mutabakat uyarınca, söz konusu üç ülkeden gözlemciler, çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde oluşturulacak kontrol ve gözlem noktalarında konuşlandırılacaktır. Gözlemci kuvvetlerin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olabilecek ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştır. Gözlemci kuvvetlerin faaliyetlerinin eşgüdümü, üç garantör ülke arasında oluşturulacak Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından sağlanacaktır.

Türkiye, İdlib çatışmasızlık bölgesine ilişkin müzakere süreci boyunca, muhalefetin garantörü sıfatıyla sahadaki muhalif grupların yaklaşım ve değerlendirmelerini de dikkate alarak mutabakatın hayata geçirilmesinde belirleyici rol oynamıştır.”

İdlib çatışmasızlık bölgesinin ilan edilmesinin, Suriye’de sahada yaşanan gerginliğin azaltılması amacıyla mayıs ayında imzalanan muhtıranın hayata geçirilmesindeki son aşamayı teşkil ettiği belirtilen açıklamada, “İmzalandığı günden itibaren sahada yaşanan ateşkes ihlallerinin sayısında önemli düşüş sağlayan muhtıra, bu son gelişmeyle Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda Cenevre’de yürütülmekte olan siyasi sürecin ilerletilmesi için sahada gerekli koşulların hazırlanmasına önemli katkıda bulunmaktadır.”

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder