Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

Taliban, 5'i Amerikan 44 Afgan askeri öldürdüğünü açıkladı

AFGANİSTAN 19 Temmuz 2019 12:33
Videoyu Aç Taliban, 5'i Amerikan 44 Afgan askeri öldürdüğünü açıkladı

Afganistan Savunma Bakanlığı, Afgan Özel Kuvvetler Birimi Komutanı Yarbay Mattin Mactabi’nin bir Taliban unsuru tarafından açılan ateş sonucunda öldüğünü açıklarken, Taliban ise ülkede devam eden çatışmalarda 4 ABD askerinin öldürüldüğünü belirtti.

Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride, Yarbay Mactaba’nin ülkenin güneydoğusundaki Gazne vilayetinde 203. Tander Kolordu Komutanlığı 3. Tugay Komutanlığını yönettiği ifade edildi. Özel kuvvetler arasına karışan bir Taliban unsuru tarafından öldürülen Mattin Mactabi’nin, Gazne’de askeri birliklerin güvenlik hazırlıklarını incelediği esnada saldırıya uğradığı belirtildi.

Taliban, saldırıda ABD askerlerinin de öldürüldüğünü iddia ederken, ABD ve NATO güçleri de ayrıntıya girmeden hiçbir NATO askerinin yaralanmadığını ifade etti.

Gazne vilayeti konsey üyesi Ravaye Emanullah Kamrani, Yarbay Mattin Mactabi’nin ABD askeri danışmanlarıyla görüşmesi sonrasında bir helikoptere yöneldiğini, ardından askerlerden birinin Mactabi’ye ateş açtığını belirtti. Kamrani, saldırganın ABD birlikleri tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Afganistan’daki ABD kuvvetleri komutanı General Scott Miller de geçtiğimiz Ekim ayında kendisine yönelik saldırıdan son anda kurtulmuştu. Öyle ki eski Kandehar polis şefi Abdurrezzak Han’ın korumalarından biri Miller ve Han’a ateş açmıştı. Kandehar polis şefi olay yerinde ölmüştü, ABD kuvvetlerinden Tuğgeneral Jeffrey Smiley ve beraberindeki 13 kişi ise yaralanmıştı. Afgan Savunma Bakanlığı sözcüsü Fuad Eman’a göre, saldırgan, özel kuvvetler askeriydi.


Taliban: 4 ABD askeri öldü

Taliban’a göre, ABD ordusundan 4 ve Afganistan kuvvetlerinden 2 kişi, geçtiğimiz Çarşamba günü öğleden sonra Afganistan’ın güneydoğusundaki Gazne vilayetinde açılan ateş sonucunda öldü. Açıklamada, Taliban’ın bir üyesinin Afgan özel kuvvetleri kılığına girdiği, vilayetin Karabağ bölgesinde Afgan özel kuvvetlerinin bir komutanına ateş açtığı ve olayda 4 ABD askeri ve 2 Afgan komutanını öldürdüğü belirtildi. Saldırganın da Afgan askerleri ve ABD birlikleri tarafından öldürüldüğü ifade edildi.

Yetkililer, 18 Temmuz’da Taliban Hareketi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü ülkenin batısındaki Badgis vilayetinde Afgan özel kuvvetlerine mensup 34 askeri öldürdüğünü açıkladı. Bölge polis şefi Huda Dad Han tarafından yapılan açıklamada, Ab Kamari bölgesindeki Taliban unsurlarına karşı operasyon yürütmek için bölgeye Kabil tarafından birliklerin konuşlandırıldığı, ancak operasyonlarda başarısız olunduğu ifade edildi.

Bölge Konsey Başkanı Bahaddin Kadisi, 18 Temmuz’da bölge sakinlerinin Ab Kamari bölgesinde öldürülen unsurların cesetlerini hastaneye teslim ettiğini belirtti. Taliban militanlarının, ilk başlarda en az 11 özel kuvvet personelini öldürmeden önce onları esir aldığını söyleyen Kadisi, ABD kuvvetleri tarafından eğitilmiş Afgan özel kuvvet personellerinin, ülkedeki terörle mücadelede en iyi şekilde eğitilmiş unsurlar olduğuna dikkati çekti.

Badgis Valisi General Abdul Gaffar Melek Zay, Taliban’ın özel kuvvetlere karşı operasyonların Afgan güvenlik güçleri arasındaki koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.


39 asker öldü

Afganistan’ın güneyinde bulunan Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, Badgis vilayetinde Taliban kuvvetleri tarafından hazırlanan bir pusuda liderler de dâhil özel kuvvetlere mensup 39 askerin öldüğünü açıkladı. Ahmedi, Taliban’ın 16 askeri de esir aldığına dikkati çekti.

Taliban, Türkmenistan sınırındaki Badgis vilayetinin çoğunluğunu kontrol ediyor. Vilayet merkezi olan Kale Nev şehri, geçen günlerde Taliban’a karşı saldırı planlarını incelemek için şehirdeki güvenlik güçleri toplantısı sırasında bir otele yönelik saldırıya tanık oldu.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mucahid, yaptığı yazılı açıklamada hükümet güçlerini ve ABD kuvvetlerini başkent Kabil’in güneyindeki Logar vilayetinde 34 sivili öldürmekle suçladı. Açıklamada, ABD savaş uçaklarının Logar vilayetindeki Kemal Hayl bölgesinde bir camiyi bombaladığı iddia edildi. Saldırısı sonrasında 24 sivilin öldüğünü ve 10 sivilin de yaralandığını söyleyen Mucahid, ABD kuvvetlerinin Daykundi vilayetinin Calc kasabasında da bir aileden 35 kişiyi öldürdüğünü belirtti. Taliban’a göre, Meydan Vardak vilayetinin Jaghatu kasabasında bulunan Cevban bölgesinde de bir baskında 16 sivil öldü.

Afgan hükümeti, geçtiğimiz Çarşamba akşamı hükümet ve Taliban güçleri arasındaki çatışmaların ardından Taliban tarafından değerli taş, lazuli ve elmas mayınlarını içeren Kiran ve Mangan bölgelerinin ele geçirildiğini açıkladı. Bölgede 20 askerin koruma görevi yürüttüğü, ancak henüz haklarında herhangi bir bilginin ulaşmadığı ifade edildi.

Afgan vekil Haccatullah Hirmand, Taliban’ın ülkedeki değerli taşlarla finansal kaynaklar elde ettiğini söyledi. Bir başka milletvekili Reis Halık, Kabil hükümetinin değerli madenlerin kontrolünü sağlamak için çalışması gerektiğini vurguladı. Afganistan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sıddık Sıddıki de hükümetin, madenlerini ve maden zenginliğini korumak için elinden geleni yapacağına dikkati çekti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM