Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2020 - Pazartesi

Taliban, ABD ile süren müzakerelere Molla Abdulgani Birader'i atadı

AFGANİSTAN 25 Ocak 2019 18:38
Videoyu Aç Taliban, ABD ile süren müzakerelere Molla Abdulgani Birader'i atadı

Taliban hareketi, kurucularından olan Molla Abdulgani Birader’i Doha’daki siyasi büro müdürlüğüne atadı. Afganistan'daki 17 yıllık ihtilafın sona ermesi için ABD temsilcileriyle ile pazartesi günü başlayan görüşmeler ise halen devam ediyor.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada Molla Abdulgani Birader’in siyasi büro başkanlığına atandığını duyurdu.

Zabihullah, söz konusu adımın ABD ile devam eden müzakere sürecinin güçlendirilmesi ve düzgün bir şekilde yönetilmesi için atıldığını belirterek Taliban müzakere temsilcilerinin ABD ile görüşmelere devam ettiğini söyledi.

Zabihullah Mücahit yaptığı açıklamada Molla Birader'in göreve getirilmesinin yanı sıra askeri ve sivil yönetimlerde de birçok değişikliğe gidileceğini kaydetti.

Doha'da Taliban ile ABD temsilcileri arasındaki görüşmeler 4 gündür sürüyor. Görüşmelerin bugün de devam edip etmeyeceğine dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Uzmanların daha önce benzeri görülmediğine dikkat çektiği müzakereler gerçek barış görüşmelerinin önünü açacak bir anlaşma yapılmasına dair umutları güçlendirdi.

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve Taliban temsilcileri arasındaki müzakerelerin salı günü devam ettiğini doğrulayan ABD daha sonra konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Afgan yetkililer ise Taliban’ın müzakerelere Afgan hükümetinin katılmaması konusundaki ısrarından duyulan üzüntüyü dile getirerek herhangi bir anlaşmada hükümetin de onayının gerektiğini vurguladı.

Taliban hareketinin iki numaralı ismi olan Molla Abdulgani Birader, 2013 yılında vefat eden Molla Muhammed Ömer’e Taliban'ın kurulma sürecinde yardımcı olmuştu.

Pakistan ve ABD kuvvetlerinin ortak operasyonuyla 2011 yılında Karaçi’de tutuklanan Birader, Halilzad ile Doha’daki ilk görüşmesinin ardından ekim ayında serbest bırakılmış fakat bu durum ABD tarafından onaylanmamıştı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM